AYAKLARIMIZ NEDEN SU TOPLAR? SU TOPLAMASI NASIL GEÇER?

Su toplaması çok can sıkıcı bir durum olmakla beraber, aynı zamanda hareket durumumuzu kısıtlamaktadır. Ayakta su toplaması, genel olarak aslında derinin tahriş olması anlamına gelmektedir.
AYAKLARIMIZ NEDEN SU TOPLAR? SU TOPLAMASI NASIL GEÇER?
Su toplaması ayak ile ayakkabı arasındaki sürtünmenin de katkısıyla o bölgedeki ısıdan kaynaklanır.

O bölgedeki sürtünme su toplar, akabinde deri incelir ve daha sonrasında rahatsızlık vermeye başlar.

Ayaktaki Su Toplaması Neden Meydana Gelir

 Su toplamasının başlıca nedenleri ayağımızın ayakkabı içinde fazlaca durup çok yürümektir. Genel olarak çok yürümek diyebiliriz fakat bunun yanında birçok nedeni de vardır elbette. Mesela ayakkabı seçiminin de çok büyük önemi vardır, ortopedik ayakkabıları seçmek her zaman su toplamasının önüne geçecektir.

Mesela ayağımıza bot giydiğimiz zaman bot hava almaz ise ayağımız ve giydiğimiz çorap terden dolayı ıslanacaktır, bu durumdan sonra çorabımızı değiştirmezsek su toplaması olması muhtemel bir durumdur.

Su Toplamasını Engellemek İçin Neler Yapılabilir

Ayak derimiz insan vücudundun en kalın yeridir. Fakat zamanla tahriş olarak su toplamaktadır, genel olarak ayağımızın su toplamaması için yapmamız gerekenler:

•    Rahat ve ortopedik ayakkabı giymek,

•    Ayağımızın çok fazla ayakkabı içinde kalmamasını sağlamak,

•    Ayağımız ayakkabı içinde terlediyse çorabımızı değiştirmek,

•    Gün içinde çok fazla yürümekten kaçınmak ayağımızdaki su toplamalarına engel olacaktır.

İnsanoğlu ne kadar dikkat etse de ayaktaki su toplaması kaçınılmaz olduğu durumlarda ne yapılması gerekir diyecek olursak. Tabiî ki ilk başta su toplamasının oluşmaması için, gereken önlemleri almakta fayda olsa da olduktan sonra yapılması gerekenleri de anlatalım.

Diyelim ki ayağınızda su toplaması oldu ve rahat yürüyememe durumuna geldiniz, ilk öneri olarak güzelce dezenfekte yapılmış bir toplu iğne ile su toplayan yeri delerek suyun akmasını sağlayabilirsiniz. Suyunu akıttıktan sonra o bölgeyi güzelce yumuşatıcı krem sürebilirsiniz, bunun sonrasında o bölgenin sertleşip ayağınıza zarar vermesini engellemiş olacaksınız.

Ayakta su toplamasıyla karşı karşıya geldiğiniz durumlarda daha sonrasında da yapılması gerekenler vardır. İlk başta çok fazla yürümemek ve gereğince hareket etmeyerek istirahat etmek en doğru yapılması gereken eylem olacaktır. Ayağımızı kuru ve serin nemden uzak tutmakta gerekir.

Yorumlar

  1. Cok saolun boyle faydalı bilgiler paylaştığınız için saygılarımı sunuyorum benimde ayaklarımda su toplanıyordu bu aralar geçti

    YanıtlaSil
  2. Cok saolun faydali bilgi olmus bu siteyi 1 yildir takip ediyorum cok guzel site.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder