AEROBİK VE ANAEROBİK EGZERSİZ NEDİR?

Aerobik, kapasitenin birim zamandaki değerine aerobik güç olarak ifade edilmektedir. Anaerobik eşik değer ve vo2max değerleri insanın aerobik kondisyonunun değerlendirilmesi, aynı zamanda sporcuların antrenman programlarının düzenlenmesi ve hastanede egzersiz reçetesi yazılmasında egzersiz yoğunluğunun saptanması açısından çok önemlidir.

Her iki egzersizinde kendi içlerinde artıları ve eksileri bulunmaktadır.Ama hangisinin sizin için iyi olacağını karşılıklı ikisini de inceleyerek tespit edebilirsiniz. Bunu merak edenler için gelin hep birlikte inceleyelim.
AEROBİK VE ANAEROBİK EGZERSİZ NEDİR?
Başlamadanm önce şunu belirtmek de fayda vardır.Aerobik ve anaerobik egzersizler arasındaki en büyük fark oksijen kullanımı konusundadır. Aerobik egzersizlerde oksijen kullanılırken, anaerobik egzersizlerde oksijen kullanılmamaktadır.

Bu aslında aerobik ve anaerobik solunum kavramlarına benzer çalışma gösterir.Anaerobik solunum oksijen yokluğunda gerçekleşiyorken aerobik solunum, oksijen varlığında gerçekleşmektedir.

Gelelim egzersizlere,
•    Aerobik egzersizler: Aerobik egzersiz hareketleri uzun zamanlı yapılacak olan egzersiz sırasında vücuda enerji sağlamak amacıyla oksijenin kullanıldığı alıştırmalardır. Bu egzersizlerin amacı kişinin vücudunun genel olarak oksijeni nasıl kullandığını daha iyi nasıl kullanabileceğini anlamasını sağlamak ve performansı arttırmak için kullanılır.Bu sayede vücut metobolizmasının artması sağlanır. Aerobik egzersizlere koşu bandı, ip atlama, koşar adım ve hızlı yürüyüşler , bisiklet , uzun mesafe koşuları gibi sporsal faaliyetler örnek olarak verilebilir.

•    Anaerobik egzersizler: Daha öncede belirttiğim gibi anaerobik hareketler ise vücüdun oksijensiz çalışmasını zorlayan hareketlerdir.Bu oksijen yetersizliği yüzünden daha kısa süreli yapılabilmektedirler.Anaerobik egzersizlere ise sürat koşusu, ağırlık kaldırma, kendini çekme ve itme gibi sporsal faaliyetler örnek olarak gösterilmektedir.

Bu iki egzersiz hareketi arasındaki tek fark tabiki oksijen kullanımı değildir.Aerobik hareketler belki daha basit hareketlerdir.fakat yapılma süreleri en az yarım saattir.Anaerobik hareketler ise çoğunlukla güç isteyen ve zorlayıcı hareketlerdir.Bu nedenle onları sadece iki üç dakika yapabiliriz.

Ama bu hareketlerin ortak noktası şudur.Her iki hareketi yapmak içinde vücut glikoz yakmak zorundadır.Sadece birinde bu glikoz oksijen yardımıyla yakılırken diğerinde fosfokreatin kullanılmaktadır.

Aerobik egzersizlerde kanda ve  vücuttaki oksijen dolaşımı hızlanır. Bu sayede yağ yakımı hızlanma gösterir.Anaerobik hareketler  ise kas ve güç kütlesinin arttırmaya neden olur.Bu sayede vücudun gücü,hızı ve metabolik seviyesi artmış olur.

Yukarıda az çok hareketler hakkında bilgi vermeye çalıştım.Ama bu konuda yinede hangi hareketleri yapacağınızı belirlemeden önce konunun uzmanlarına danışmakta fayda vardır.

Yorumlar