WARP SÜRÜŞÜ, HIZI VE IŞINLANMA NEDİR?

Onlarca yıl önce bilimkurgu senaristleri hayal gücümüzü zorlayan birçok teknolojiyi gözlerimizin önüne serdiler. Ta 1930’lu yıllardan beri bir yerden bir yere ışınlanıyorlar, ışıktan hızlı uçuyorlar, ışın tabancaları kullanıyorlardı. İşte o günlerden bugünlere hayallerimizi zorlayan bu teknoloji özgün star trek teknoljisi sayesinde karşımıza bir kez daha çıkmaktadır.

Aslında Star Trek teknolojisinin gerçek anlamda etkilendiği şey yirminci yüzyılın fizik buluşlarıydı. Bu fizik buluşları Max planck tarafından bulunan Quantum Fiziği ve Albert einsten tarafından keşfedilen görecelik kavramıdır. Bu kavramlar çok daha değişik bir evreni gözlerimizin önüne sermiştir.
WARP SÜRÜŞÜ, HIZI VE IŞINLANMA NEDİR?
Einsten’ın teorisine göre maddenin ışıktan hızlı hareket etmesi mümkün değildir.fakat bilim adamları bunun tam tersi durumları gözümüzün önüne sermişlerdir. Star Trek’ teki warp sürücü madde ve anti maddenin birbirlerini dilithium kristalleri tarafından aracılık edilen bir füzyon reaksiyonunda yok etmesi esasına dayanarak çalışır.

Birçoklarınızın bildiği gibi “Uzay yolu “ filminde Atılgan ve tayfası hızı warp factor olarak ölçmekteydi.  Warp factor sekiz hız olarak  ışığın beşyüz on iki kat daha fazlasına eşittir. Aslına bakarsanız bu hız bile yıldızlararası seyahat için oldukça yavaş kalmaktadır. Star Trek yazarları  keyfi olarak Atılgan’a gittiği yere göre ne kadar hız gerekiyorsa o kadarına gitmelerini sağlamışlardır. Star Trek’in The Next Generation serisinde warp hız faktörü tekrardan kalibre edilmiştir. Bu yeniliğe göre yeni warp hızı Dünya’dan Alpha Centauri’ye seyahat etmek Warp sekiz hızında otuz yedi saat sürmektedir.

Önemli Star Trek Teknolojileri

Yansıtıcı Kalkanlar : Geminin tehlikede olduğu düşünüldüğünde  gemi bilgisayarı tarafından otomatik olarak devreye sokulan görünmez güç alanları yansıtıcı kalkanlar olarak tanımlanır. Bu kalkanlar geminin enerjisi tükenmeden yirmi saat sürece aralıksız olarak çalıştırılabilir. Fakat kalkanlar açıkken ışınlama cihazı kesinlikle çalışmaz.

Işınlama : Star Trek’de bulunan ışınlama cihazında, normal madde geçici olarak enerjiye dönüştürülür ve sonrasında istenilen noktaya asıl kalıp ve yapısını tekrar oluşturmak üzere ışınlanma gerçekleştirilmektedir.Fakat bu durum bugünki teknoloji ile henüz mümkün değildir. Asıl  kötüsü, quantum fiziği her bir atomun durumunun ayrı ayrı  ölçülmesini yasaklamıştır.

Bunların dışında saptırıcı ışınlar, çekici ışınlar, foton torpilleri ve fazer diğer star trek teknolojileri olarak kabul edilmektedir.

Yorumlar