KAROTEN NEDİR? BETA KAROTEN NELERDE BULUNUR?

Bu makalemde sizlere karoten nedir? karoten ne işe yarar? ve karoten hangi besinlerde bulunur? kısaca anlatacağım. Havuç gibi domates gibi sebzelerde bulunan karoten yeşil, turuncu, kırmızı ve sarı sebze ve meyvelerde bulunur. Karoten ''hidrokarbon'' A vitamini kaynağı, yani kısaca bütün bitkilerde var olan boya maddesi diyebiliriz. İki türü bulunmaktadır bunlar; beta ve alfa karoten olarak bilinmektedir.

Karotenin kimyasal formülü ise; C40H56'dır.
KAROTEN NEDİR? BETA KAROTEN NELERDE BULUNUR?
Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu A vitamini sağlayan önemli maddelerden birisidir. Karaciğerde depolanarak vücut A vitamini ihtiyacı duyduğunda beta karoten A vitaminine dönüşmektedir. Vücutta yaklaşık 600 kadar karotenoid olduğu söylenmekte fakat bunlardan hepsi A vitaminine döşmemekte en fazla dönüşme sağlayan beta karoten olduğu bilinmektedir.

Karoten nedir? kısaca anlatmaya çalıştım peki sebze ve meyvelere rengini veren bu madde nelerde bulunur? hep beraber bakalım.

Beta karoten hangi besinlerde bulunur?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi sebze ve meyvelerin yapısında bulunmaktadır. Örneğin havuç rengini yapısında bulunan beta karoten sayesinde almaktadır. Peki içeriğinde beta karoten bakımından zengin besinleri kısaca özetleyelim; Kayısı, şeftali, havuç, brokoli, marul, kavun, ıspanak ve lahana gibi besinlerdir.

Karoten'in hangi besinlerde bulunduğunu ve ne işe yaradığını öğrenmiş olduk. Kısaca özetlemek gerekirse sebzelerde turuncu, sarı ve koyu yeşil, meyvelerde ise sarı ve turuncu olan yiyecekler beta kroten içeren besinlerdir. Evet karotenoidler sebze ve meyvelere olduğu rengi veren maddedir. Vücudun ihtiyacı olan A vitamini oluşmasında büyük paya sahiptir.

Yorumlar