IVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV KİMDİR? KISACA HAYATI VE ESERLERİ

Ivan Sergeyeviç TURGENYEV, 9 kasım 1818 tarihinde Rusya’nın Çarlık döneminde Orel şehrinde dünyaya gelir. Rus şair,yazar, oyun yazarı ve çevirmendir.
Babası soylu bir aileden gelen Sergei Nikolaevich TURGENYEV Süvari Albayı Annesi ise aristokrat bir aileden gelen Varvara TURGENEVADIR.

Rus edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan IVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV, varlıklı bir ailden gelmesi nedeniyle henüz çok küçük yaşlarda özel eğitim almaya başlamıştır. Evlerine gelen özel eğitmenlerden İngilizce,Almanca ve Fransızca öğrenmiştir. Bu özel eğitimler sayesinde iyi bir eğitim alan Rus yazarın bu özel eğitimleri onun ileriki yaşamına büyük yarar sağlayacaktır.
IVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV KİMDİR? KISACA HAYATI VE ESERLERİ
TURGENYEV’İN çocukluk döneminde Rusya’da çarlık dönemi hüküm sürmekteydi. Varlıklı bir aileden olan TURGENYEV’ in annesi oldukça sert ve acımasız bir kadındı. Hizmetinde olan kölelere oldukça sert davranışlar sergilemekte hatta zaman zaman onları kırbaçlatmaktaydı. Çocukluk döneminde tüm bunlara şahit olan TURGENYEV’İN bu yaşadıkları onun ileride hem edebiyat hayatında hem de politik yaşamında ki fikirlerini derinden etkileyecektir.

Böyle bir ortamda büyüyen TURGENYEV üniversite çağına gelinceye kadar çeşitli özel okullarda eğitim sürecine devam etmiştir. Ardından Petersburg ve Moskova’da felsefe eğitimi alıp ardından almanyaya gidip Berlin üniversitesinde dört yıl boyunca hem çalışmalar yapmış hem de Yunanca ve Latince öğrenerek dil alanında iyice gelişmiştir. Burada aldığı dil eğitiminin dışında klasik filoloji ve tarih dersleri de alan Turgenyev dört yılın sonunda eğitimini tamamlayarak yurda geri döner. Yuırda dönüşünün ardından Petersburg Üniversitesinde girdiği sınavı kazanarak Profesör unvanını alır.
Bu dönemlerde Rus edebiyatında önemli eleştrimenlerden biri olan Vassarion Belinski ile tanışır. Bu tanışma TURGENYEV’in hayatında büyük bir dönüm noktası olur.

Belinskinin sayesinde bugüne kadar içinde bulunduğu aristokrat çevrenin dışında bir çevrenin içine girer. Bugünden itibaren kalemini bu yönde kullanacaktır.

Turgenyev realizm akımını kendinden yaşça daha büyük olan ve ona bir nevi öncelik eden kendisi gibi yazar olan Aleksandr PUŞKİN ve Nikolay Vasilyeviç GOGOL’DAN öğrenir. Bu akımın etkisiyle  “Bir Avcının Notları” adlı öykü kitabını ele almıştır. Bu kitapta köylerin durumunu,toprak köleliğini ve toprak ağalığını anlatan öyküler anlatması turgenyevin bir anda adının duyulmasına sebep olmuştur.

Bütün yazılarında,romanlarında ve oyunlarında gerçekçilik akımından hiç uzaklaşmayan ve halkın sorunlarına değinen turgenyev 1852 yılında gogolun ölümünün ardından yazdığı yazı yüzünden tutuklanarak bir yıl cezaevinde kalır.Bir yılın sonunda serbest kaldıktan sonra biryılda polis gözetiminde kalır.

Bu tutukluluk hayatından sonra onun adının daha da duyulmasını sağlayan müthiş romanı  “Babalar ve Oğullarını” yazar. Bu roman edebiyatta nihilizm akımını kurgulayarak romana dönüştürmesi edebiyat anlamında çok büyük bir yere sahiptir. Çünkü bu roman nihilizm ve hiççilik akımlarının ilk romanı olarak kabul edilmektedir.

Turgenyev bu eseriyle bir takım çevrelerce yere göğe sığdırılmazken bazı çevrelerinde ağır eleştirilerine maruz kalmıştır. Romanları dışında oyunlarıyla da gündeme gelen IVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV oyunların da da tıpkı romanlarında olduğu realist akımın etkisiyle yazmıştır. Ve o dönem ki Rus Halkı’nın yaşam biçimini, içinde bulunduğu ortamdaki toprak ağalık sistemi ve bunun getirdiği kölelik düzeni arasında derin çatışmaları çok büyük bir ustalıkla günümüze derin bir miras olarak bırakmıştır.

Turgenyev yakalndığı bir hastalık sonrası iki yıl daha yaşadıktan sonra 3 Eylül 1883 yılında Fransa’da Paris yakınlarında Bougival kasabasında hayatını kaybeder. Cenaze töreni ise 9 Ekimde Petersburg’da yapılır.

Eserleri
•    Babalar ve Oğulları
•    Ham toprak
•    İlk Aşk
•    Duman
•    Arefe
•    Asilzade Yuvası
•    Rudin
•    Öyküler,
•    Bir Avcının Notları
•    Bozkırda Bir Kral Lear
•    Tuğbay

Yorumlar