GÜNEŞ SAATİ NEDİR? GÜNEŞ SAATİ NASIL YAPILIR? NASIL ÇALIŞIR?

İnsanoğlu var olduğu zamandan itibaren sürekli zamanı öğrenmeye çok büyük gayret sarf etmiştir. Zamanı öğrenme çabası içerisinde sürekli olan insanoğlu çeşitli metotlarla zamanı öğrenmeyi başarmıştır.
GÜNEŞ SAATİ NEDİR? GÜNEŞ SAATİ NASIL YAPILIR? NASIL ÇALIŞIR?
Zamanı öğrenen ilk topluluk yaklaşık olarak MÖ 1500 yıllarında Mısırlılardır. Mısırlılar zamanı öğrenmeden önce insanoğlu birçok değişik yöntemle zamanı öğrenmeyi denedi. Ama bu konuda Mısırlılar başarılı oldular.

Güneş Saati Diğer Saatlerden Farkı Nedir?

Güneş saati günümüzde saat tiplerine göre çok değişik bir yapıya sahiptir. Güneş saatinin MÖ 1500’lü yıllarda bulunduğunu göz önüne aldığımızda günümüzdeki saatlerden çok farklı olması normal karşılanabilir. Güneş saati, güneş ışınlarının pürüzsüz bir şekilde düştüğü düzlemin orta kısmına belirli bir uzunlukta bulunan çubuk dikilir.

Güneş ışınlarının çubuğun düzlem üzerindeki hareketine göre zamanın ne olduğunu kolaylıkla öğrenilebilir. Dünyanın yörüngesinin bilindiği üzere elips şeklinde olması güneş saatinin işlevini tam olarak yerine getirmesine engeldi. Bunun sebebi ise dünyanın elips şeklinde olduğundan dolayı güneş ışınlarının tam olarak zamanı anlamada yetersiz kalmasına dayanıyordu.

Güneş saati Mısırlılar tarafından bulunduktan sonra Yunanlılar tarafından geliştirildi. Yunanlıların ardından o dönemde yaşayan Müslümanlar namaz vakitlerini doğru bir şekilde öğrenmek amacıyla Müslümanlar tarafından da gelişime uğradı.

O dönemdeki birçok camide farklı şekillerde güneş saati bulunmaktaydı.  Müslüman topluluklar namazın tam vaktini bulmak için güneş saatini geliştirmekle birlikte, güneş saatinin farklı çeşitlerini de yaptılar. Yatay ve dikey güneş saatleri Müslümanların geliştirdiği ve aynı zamanda çeşitlendirdiği güneş saatleri arasında yer alır.

Güneş Saati Nasıl Yapılır? Güneş Saati Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Basit bir güneş saati yapmak için gerekli olan malzemeleri söyleyecek olursak; cetvel, karton, makas, kalem yada çubuk, yazmak için bir adet kalem ve saat işimizi görecektir. İlk önce kartonu düzgün bir şekilde daire şeklinde kesin.

Daha sonra kartonu cetvel yardımı ile ortasına bir işaret koyun. Ortasına yerleştirdiğiniz çubuk veya kaleminizin gölgelerinin düştüğü yerleri sabah başı işaretleyin. 24 saati doğru bir şekilde geçirdiğiniz taktirde güneş saatiniz hazır hale geldiğini söyleyebiliriz. Güneş saatinizi gölgesinden okuyabilir ve güneş saatini kendi yöntemleriniz ile tekniğini çözdükten sonra kullanabilirsiniz.

Yorumlar