ÇİÇEK NASIL KURUTULUR?

Çiçekler özellikle biz kadınların dayanamadığı bitkilerdir. Yediden yetmişe herhalde her kadın çiçek almaktan büyük bir zevk alır. Hele ki sevgiliden alınan çiçekler çok özeldir. Eminim ki birçok kadın bir kitap arasına veya bir süs eşyası içinde mutlaka çiçek kurutmuştur.

Bugün ki yazımda çiçek kurutma olayına yönelik çiçek kurutma yöntemleri nelerdir? Nasıl kurutulur? Kısaca bundan söz etmeye çalışarak evinde hem mutlu olduğu anı hatırlamak hem de evinde güzel bir dekorasyon sağlamak için nasıl çiçek kurutulduğunu anlatmaya çalışacağım.
ÇİÇEK NASIL KURUTULUR?

Çiçek kurutma yöntemleri

    Hava ile kurutma: Bilinen en eski ve en doğal kurutma şekli hava ile kurutmadır. Hatta bu yöntem bilinçli ve bilinçsiz olarak birçoğumuz tarafından kullanılmıştır. Hava ile kurutma yönteminde kurutacağınız çiçek ters olarak asılmalı ve kuruma süreci boyunca tozu üstünden usulca alınmalıdır. Çiçeği kurutacağınız yer çok fazla ışık almamalı, kuru, temiz ve hava alan bir yer olmalıdır. Hava ile kurutma yöntemine göre çiçeğin kuruması iki ile beş hafta arası değişkenlik göstermektedir.

    Presleme yöntemi: Hani şu kitap arasına çiçek koyarız ya aslına bakarsanız bu basit bir presleme yöntemidir. Bu işi daha profesyonel yapmak için kurutma kâğıtları kullanmak gerekmektedir. Yine çiçeği kurutmak için kitapları kullanabilirsiniz. Fakat belli aralıklarla kâğıdın nemi kontrol edilerek değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bu yöntemde bir baskı uygulandığı için kalın ve etli çiçekler için çok uygun bir kurutma yöntemi değildir.

    Griselin ile kurutma: Biraz önceki kurutma yönteminin aksine bu kurutma yöntemi kalın ve etli çiçekler için en etkili olacak kurutma yöntemidir. Griselinle kurutma yöntemi için iki ölçek kadar suya bir ölçek griselin solüsyonu ilave edilir. Ardından kurutulmak istenen çiçekler bu kaba sokularak solüsyonla kaplanması sağlanır. Bu şekilde kurutma işlemi çiçeğin cinsine göre üç günle altı haftaya kadar değişkenlik göstermektedir. Bu kurutma yönteminde çiçekler çok uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir. Fakat kurutma işleminde çiçeğin renginde değişiklik olabilmektedir.

    Kumda kurutma: Sevdiğimiz çiçekler için diğer bir kurutma yöntemi de kumda kurutma yöntemidir. Hava ile kurutma ve presleme yöntemi her çiçek için ne yazık ki kullanılamamaktadır. Bunun için geliştirilen bu yöntemde kullanılan kum çok ince taneli olmalı, içinde herhangi bir organik madde bulundurmamasına özen gösterilmedir. Bunun içinde kumu yıkayıp kurutmak fayda sağlayacaktır. Yıkanıp kurutulan kum bir kutunun içine güzelce yayılır. Sonra kurutulmak istenen çiçek üstüne serilir. Sonra kumun geri kalanı çiçeğin üstünü 3-4 cm kapatacak şekilde serpilir. Ve çiçeğin kuruması beklenir. Bu yöntemle çiçek 3 ile 5 hafta arasında kurumaktadır.

    Silisyum ile kurutma: Silisyum ile kurutma yöntemi oldukça etkili bir yöntemdir. Ve bu şekilde çiçekler iki günle on gün içinde kullanılmaktadır. Yöntem aynı kumda kurutma yöntemine benzemektedir. Fakat burada kum yerine silisyum kullanılmaktadır. Diğer yöntemlere göre çiçek daha kısa sürede kuruduğu için daha az deforme olmaktadır. Fakat silisyumun biraz pahalı bir madde olduğunu belirtmek de fayda vardır.

    Borax ile kurutma: Boraxla kurutma yöntemi de yine kumla kurutma yöntemi gibidir. Fakat borax daha hafif olduğu için bozulmasını istemediğiniz çiçeklerde kullanabilirsiniz. Fakat bu yöntemde dikkat edilmesi gereken çiçek kuruduktan sonra üzerinden leke bırakmaması için boraxdan arındırılması gerektiğidir.

    Mikro dalga ile kurutma: Son dönemlerde kullanılan kurutma yöntemi mikrodalga ile kurutma yöntemidir. Fakat bu işlemde çiçeğin ne kadar sürede mikrodalgada tutulacağı çok önemlidir. Her çiçek için uygulayabilirsiniz. Fakat ilk uygulamada çiçeklerin tamamını koymadan önce doğru süreyi yakalamak için deneme yanılma yöntemi uygulaması yapmak da fayda vardır.

Yorumlar