Can Yücel Hayatı(Yaşamı) ve Eserleri Hakkında Bilgiler

Can Yücel Kimdir, Can Yücel Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

Ülkemizin en önemli şairlerinden Can Yücel, 21 Ağustos 1926 tarihinde İstanbulda dünyaya gelmiştir. Usta şairin babası ise eğitim alanında önemli bir isim olan ve bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı da yapan Hasan Ali
Yücel’dir. İlk eğitiminin ardından Can Yücel, Ankara Atatürk Lisesinde lise öğrenimini tamamlamıştır. Bu yıllarda önemli bir bilim adamı olan Gazi Yaşargil, Can Yücelin sınıf arkadaşıdır. Liseden sonra Gazi Yaşargil ve Can Yücel, yurtdışında okumak üzere bir burs kazanırlar. Bu bursun neticesinde Can Yücel, Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca eğitim görür. Aldığı eğitimler neticesinde Can Yücel, bu yıllarda BBCde spikerlik yapar.Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yaşayan Yücel, ülkemize geri döner ve ardından Kore Savaşı cereyan eder. Bu dönemde askerliğini Korede yapan Can Yücel, aldığı dil eğitimi dolayısıyla bir dönem Marmariste turist rehberi olarak çalışır. Bir dönem bu şekilde rehberlik ve spikerlik yapan usta şair daha sonra İstanbulda yaşamaya başlar. Burada bir yandan şiirler kaleme alan Yücel, bir yandan da çevirmenlik ile geçimini sağlamaktadır. 1956 yılında İstanbul yaşamı sırasında Güler Yüce ile evlenen Can Yücel, bu yıllarda Che Guevera tarafından kaleme alınan Gerilla Savaşı ve İnsan ve Sosyalizm adlı yapıtları dilimize aktarmıştır. Söz konusu kitaplar, sıkıyönetim tarafından yargılanmış ve Can Yücele 15 sene mahkumiyet cezası verilmiştir. Bir süre mahkum olan usta şair 1974 senesinde ilan edilen af neticesinde salıverilmiştir. Mahkumiyeti biten şair, daha sonra kendisi ile özdeşleşen Datçaya yerleşir. Burada da kalemini kullanmaya devam eden Can Yüce, Leman ve Öküz dergilerinde yazılarını yayımlamaktadır. Yine bu yıllarda usta kalem, Süleyman Demirele hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmıştır. Her zaman politik kimliğini de belli eden Can Yücel, bir dönem ÖDP(Özgürlük ve Dayanışma Partisi)nin İzmir 1. sıra milletvekili adayı da olmuştur. Ancak 12 Ağustos 1999 tarihinde yaşama veda etmiştir.
Can Yücel Hayatı
Sanatı:
Kendine özgü bir üsluba sahip olan Can Yücel, edebiyata şiirle başlamıştır. Onun şiirinde sokak dilini, argoyu ve birbirinden farklı jargonları bulmak mümkündür. Usta şair, söz konusu jargonları kendine özgü üslubu ile farklı bir nefes ile kaleme almaktadır. Can Yücelin şiirinin en önemli özelliği toplumsal bir duyarlılık ve bu duyarlılığı veriş biçimi olarak ise hicvi seçmesidir. Hiciv, diğer bir adıyla yergi ya da taşlama onun şiirinin vazgeçilmezidir. Bunun yanı sıra Datçaya sevgisinde de payı olan tabiat sevgisi Can Yücelin şiirinde dikkat çeken diğer önemli kavramlardan biridir. Doğa konusunda müthiş bir duyarlılığa sahip olan Yücel, kalemini bu yönde fazlasıyla kullanmıştır. Bu şekilde kaleme aldığı şiirlerini ilk olarak Can Yücel, 1950de Yazma adlı kitabında toplayarak okuyucusuna müthiş bir haz yaşama olanağı sunmuştur. Şiirlerinin yanı sıra Can Yücel, aldığı dil eğitiminin aracılığıyla birçok önemli eseri dilimize aktarmıştır.

Bazı Eserleri:
*Yazma
*Sevgi Duvarı
*Gezintiler
*Bağlanmayacaksın
*Bir Siyasinin Şiirleri
*Ölüm ve Oğlum
*Rengâhenk
*Beşibiyerde
*Kuzgunun Yavrusu
*Gece Vardiyası Albümü
*Güle Güle-Seslerin Sessizliği
*Kısa Devre
*Seke Seke
*Mekânım Datça Olsun
*En Uzak Mesafe
*Benim Adım Firuzansa Ne Olayım
*Cazcı Firuzan
*Bilmelisin ki
*Kadın Dediğin
*Bördübet’ten Sedir Adası’na.

ŞİİRLERİ

ÖZLEDİM SENİ.
HERŞEY SENDE GİZLİ
BU DA ÖYLE BİR AŞK
İKİMİZİN ARASINDA.
SEVGİ DUVARI
BULUŞMAK ÜZERE
FARZET HİÇ AYRILMADIK
BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY
YAPRAK DÖKÜMÜ
SUSSS-MA
HAYAL OYUNU
EL TUTUŞA TUTUŞA
KİBRİT ÇAKIYORSUN KARANLIKTA
İNTİHAR !!
Bİ DAMLACIK
ARKAMDAN KONUŞMASINLAR DİYE
KAYIP ÇOCUK
ELLERİMDE BİR GÖZTAŞI
BU KADARCIK
MARTILAR Kİ
SABAH SABAH
HAYIR
KUŞLAR VARDIR
DÜNYA HALİ
SAKIZ AĞACI
DEĞİŞİM
BÜYÜK CAN DEDİ Kİ
DEĞİŞİK.
AKDENİZ YARAŞIYOR SANA
MUHABBET
ÜSKÜDAR İSKELESİNDE İKİ LOSTRACI ÇOCUĞUN KONUŞMASINDAN
HALİME TERCÜMANDIM
ÖLEMSİZ
ANAYASASI İNSANIN
GELİNCİK ŞURUBU
UKDE
MATERYALİST
HAL ÇARESİ
OKUYANA RAHMET
NUR İNDİ
BUNAYDIN
DOSTUM SAMARİPA YA MEKTUP (25263)
SARDUNYAYA AĞIT
NEŞE YE SONE
PUL PUL
SON GÜRLÜK
AL BİR UZUN HAVA (22652)
SERÇELEME
YAKIN TARİH
HÜRRİYETE İLAN
AKİS
SAKSIDAKİLERE
POETİKA
ASLANDAN AL HABERİ
LAPACI
İLHAN BERK İÇİN
CENNEŞANUHU
HERZE
HİSARBUSELİK
MASKULİNİZM )
TARİHLİ BAĞBOZUMU
MERHUM BİR NEFER-İ MERKUMA
MAARİF TAKVİMİ

Yorumlar