KARALAHANANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kara Lahana, kalın ve iri yapraklı bir bitki olan Kara lahana, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini bol miktarda içermektedir.

Lahana denildiğinde ilk akla gelen meşhur dolmasıdır. Ülkemizde özellikle Karadeniz tarafında çok fazla tüketilen bitki dünya genelinde de oldukça fazla tüketilmektedir. Dolması daha meşhur olmasına rağmen çiğ olarak salatalar da kullanılmaktadır.
KARALAHANANIN FAYDALARI NELERDİR?
Karalahana bitkisi, sinir sisteminin düzgün bir şekilde işleyişini düzenleyerek dejeneratif sinir sistemi hastalıklarına ve Alzheimer hastalığına iyi gelip yarattığı olumsuz etkiyi azaltmaktadır.

Bunun dışında kara lahananın faydaları,

    Kanser ve karalahana: Kara lahana içerisinde bulunan sülforafan, sinigrin ve lupeol gibi kanser önleyici maddeler enzim aktivitesini uyararak kanser hücrelerini önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Bu konuda Çin’de kadınlar üzerinde yapılan araştırmada lahana yiyen kadınların meme kanserinde azalma görülmüştür. Karalahana içeriğindeki “glutamin” güçlü bir anti-inflamatuar ajandır. Bu yüzden Karalahana eklem ağrısı, alerji, ateş ve çeşitli hastalıklarda enfeksiyon ve tahrişi önlemeye yardımcıdır.

    Göz sağlığı ve karalahana: Lahananın içerisinde bulunan beta-karoten maddesi göz sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden kara lahana bitkisi özellikle yaşlanma sonucu gözün arkasında meydana gelen deformasyonu geciktirir hatta engeller. Bu sayede oluşan deformasyon sonucu oluşan katarak oluşumunu da engellemiş ya da en azından geciktirmiş olur. Beta -karoten maddesinin diğer bir özelliği de kanser önleyici olmasıdır. Bu sayede prostat kanserine oldukça fayda sağlamaktadır. Ayrıca içinde bulunan magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi maddeler sayesinde kemik yapısı korunarak kemik erimesi ve ostreoporoz gibi hastalıkların önlenmesinde oldukça büyük bir etkisi vardır.

    C vitamini deposu lahana: Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi karalahana bitkisi tam bir C vitamini deposudur. Bu sayede müthiş bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde hücrelerin yıpranmasını önlemektedir. Bu sayede bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına, mide rahatsızlıklarına, depresyona ve bağışıklık sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca zengin lif içeriğinden dolayı bağırsak sistemini harekete geçirdiğinden kabızlığa karşı da iyi gelmektedir.

    Erken yaşlanmayı önleyici: İçeriğinde bulunan potasyum ve vazadilatör sayesinde kan akışını kolaylaştırmaktadır. Bu sayede felç ve kalp riskini azaltmaktadır. Karalahana antioksidan etkisi sayesinde cilt sağlığını koruyarak erken yaşlanmayı geciktirmektedir.

    Lahana ile detoksifikasyon: Kara lahana romatizma, egzama, böbrek taşı, gut gibi hastalıklara neden olan yüksek üriti yok ederek kanın temizlenmesini sağlar. Yani müthiş bir detoks özelliği vardır.

Yorumlar