DAVİD BLAİNE KİMDİR? HAYATI KISACA ÖZET

David Blaine White, 4 Nisan 1973 yılında ABD’nin New York şehrinin Brooklyn bölgesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Patrice Maureen White Yahudi kökenli bir öğretmen, babası ise Porto Rikolu bir Vietnam şehididir.

David Blaine hayatı dört yaşında metroda bir illüzyonistle karşılaşıp onun gösterisini izledi. Bu izlediği gösteri onun bütün hayatını etkilemiştir. Babasını çok küçükken kaybetmesi onu bu anlamda oldukça olumsuz etkilemiş biraz bu yüzden o dönem yaşadığı Brooklyn’de birçok okul değiştirmesine de sebebiyet vermiştir. Ünlü illüzyonist on yaşına geldiğinde annesi John Bukalo ile evlenir. Bu evliliğin sonucunda New Jersey’e taşınarak yeni bir döneme girmiş oldu. Sanatçı lise yıllarını burada geçirip sonrasında New York, Manhattan’a taşınmıştır.
DAVİD BLAİNE KİMDİR? HAYATI KISACA ÖZET
David Blaine sokak illüzyonu ve Close-up da dünyanın en ünlü sanatçıları arasındandır. İllüzyon sanatçısı olmasına rağmen aynı zamanda dayanıklılık sanatçılığı da yapmaktadır. Sanatçı birçok dünya rekoru kırmıştır ve kırmaya da devam etmektedir.

Ünlü illüzyonist ilk olarak 19 Mayıs 1997 yılında kısa sürede onu tüm Amerika’nın tanımasına neden olacak olan Street Magic and Magic Man adlı televizyon Show’una başladı. Show’un ertesi günü Times, New York Daily News da dahil olmak üzere bütün gazeteler ondan söz etmeye başladı. Onun bu başarısı televizyon da yapılan diğer bu tarz programların da değişmesine vesile olmuştur. Bu programda amacının ne olmasının sorulması üzerine sihrin eski gücüne tekrardan kazandırmayı amaçladığını belirtmiştir. Televizyon programında yaptığı gösteriye daha sonra sokaklara taşıyan sanatçı burada bu gösterileri bire bir yapması onu bir kez daha manşetlere taşımıştır. Ünlü sanatçı 5 Nisan 1999 yılına gelindiğinde canlı ilk dayanıklılık gösterisi olan gömülme olayını gerçekleştirmiştir. Bu gösteride sanatçı çok işle bir caddede plastik bir tabut içerisinde gömüldü. Yedi gün boyunca burada gömülü kaldı. Bu esnada üzerinden geçen kişiler onu direk olarak görebilmekteydiler. Hatta bu nedenle 75,000 insan kendisini ziyarete gelmiştir. Ünlü illüzyonist bu sürede günde sadece iki veya üç kaşık su içerek dayanıklılığını kanıtlayarak bu anlamda da yapacağı daha birçok gösterinin ilk adımını atmış oldu.

Sonrasında 2000 yılının Kasım ayının sonunda dayanıklılık Show’unun ikincisini yapmıştır. Bu ikinci Show’ da buzun içine girerek altmış üç saat kırk iki dakika ve on beş saniye gibi bir süre orada kalarak bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Daha sonra bu tür gösteriler yapmaya devam eden sanatçı su tankına girip 17 dakika 4 saniye dayanarak yeni bir Guinness Dünya Rekoruna imza attı.

David Blaine her yıl tüm Amerika’yı dolaşarak kimsesiz çocuk yurtlarını ve çocuk hastanelerini gezip çocuklar için özel gösteriler yapar. Bu onun zamanının büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Yine insanlara yardım amaçlı para toplayabileceği gösterilerde yapmaktadır.

Yorumlar