BİT NASIL BULAŞIR? VE NASIL TEMİZLENİR?

Bit insan ve hayvan kanı ile beslenen, zıplayarak dağılabilen bir çeşit böcektir. Zıplama özelliği olduğu için çok çabuk yayılır ve çoğalırlar. Yumurtlamak için herhangi bir yuva veya yer aramazlar. Kanepeler, halılar, yünlü giysiler, saçların içine rahatlıkla yumurtlayabilir. Bitler hem çok yumurtladığı hem de zıplayıp yayıldıkları için oldukça tehlikelidir.
BİT NASIL BULAŞIR? VE NASIL TEMİZLENİR?
Özellikle de okul, hastane, otobüs gibi toplu yaşam alanlarından yayılırlar. İnsan kanını emerek beslenen bu canlılar insandan insana veya hayvandan hayvana çeşitli virüs ve mikropların taşınmasına neden olurlar. Bu yüzden sağlık açısından da zararları bulunur. Bitler insan veya hayvan vücudu dışında sadece 48 saat canlı kalabilmektedir. Çünkü yaşamaları için kan emmeleri şarttır.

 Bit Nasıl Bulaşır?

•    Bit toplu yaşam alanlarında başında veya üstünde bit bulunduran kişi ile yakın temas halinde bulaşabilir.

•    Aynı tarak, tokayı kullanan kişilerden birbirine geçmektedir.

•    Hijyene, temizliğe dikkat edilmediği durumlarda sirke, bit gibi canlılar daha sık görülür.

•    Dolaplarda veya askılarda yan yana asılmış olan eşyalardan birbirine geçerek insanlara bulaşır, yayılır ve çoğalır.

•    Pelüş oyuncaklar yumuşak ve sıcak oldukları için bitler oralara yuvalanabilmektedir. Bu durumda oyuncaktan oyuncağa geçerek kişilere geçebilir, yayılabilir.

Bit Nasıl Temizlenir?

Saçlarda bit olduğunun en önemli belirtisi kaşıntıdır. Özellikle de bitlerin daha çok kan emdikleri gece saatlerinde kaşıntı daha da fazla artmaktadır. Toplu ortama giren çocuklarınızda, okuldan veya herhangi bir şekilde bit bulaşmış olabileceği ihtimalini her zaman aklınızda bulundurunuz. Çocuğunuzun sürekli eli saçlarında ise bitmek tükenmek bilmeyen bir kaşıntı varsa mutlaka kontrol etmeli ve gerekli temizlemeyi yapmalısınız.

Bit özellikle okula giden kız çocuklarında görülmektedir. Temizlenmesi için ekip çalışması şarttır. Çünkü eğer bir ortamda bir kişide bit varsa bu herkese bulaşma riski taşıdığını gösterir. Sıkı bir ekip çalışması ile sorun kökünden halledilmelidir. Bitleri saçlardan temizlemek için öncelikle doktor kontrolünde ilaç, şampuan veya krem kullanılmalıdır. Aynı zamanda bitleri kendinizden uzak tutacak birtakım losyon ve şampuanlarda bulunmaktadır. Eğer evinizi bitler istila etmiş ise kurtulmanızı en kolay yöntemi evi ilaçlatmaktır.

Yorumlar