BEYZBOL NEDİR? NASIL OYNANIR? KURALLARI NELERDİR?

Bezybol dokuz kişiden oluşan gruplarla dokuzluk evreler halinde yapılan Amerikan kökenli bir spordur. Amerika ve Uzak doğu ülkelerinde oldukça popüler bir oyundur. Bezybol’ün ilk ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte 18.yy’ da “rounders” isimli İngilizlere ait oyundan etkilenip geliştirildiği düşünülmektedir. İlk beyzbol maçı 1846 yılında ABD’nin NEW JERSEY eyaletinde yapılmıştır. Bu maç sonrasında insanların büyük ilgisini çekmiş ve hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Ve bu sayede birçok yerde amatör olarak oyunlar oynanmaya başlamıştır. Bu yoğun ilgiden dolayı 1871 yılında Ulusal Profesyonel Bezybol oyuncuları birliği kurulmuştur. Bu birlik 1876 yılında ünvan değişikliğine giderek Profesyonel Beyzbol Kulüpleri Ulusal Ligi adını almıştır.
BEYZBOL NEDİR? NASIL OYNANIR? KURALLARI NELERDİR?
Böylece hem amatör hem de profesyonel olarak oynanmaya başlayan besybol gitgide daha çekişmeli hale gelmiştir. Bu çekişmenin sonrasında 1901 yılında amatör ve profesyonellerden oluşan Amerikan ligi kurulmuştur. İlk başta ayrı ayrı yapılan maçlar iki yıl sonra karşılıklı da maçı yapmaya başlamışlardır. Asıl olarak 1905 yılında karşılıklı anlaşma sonucu sezonun sonunda amatörlerin şampiyonu ile profosyenellerin şampiyonu son maçı yaparak kazananın şampiyon ilan edilmesiyle sezonu bitirirler.

Beyzbol, 27 metrelik bir kare alanda oynanmaktadır.  Her tarafı çimlerle kaplı olan sahanın etrafı çitle çevrilidir.Saha iç ve dış alan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. iki bölüme ayrılan saha kare şeklindedir ve her köşesinde bir kale bulunur.bu kalelerden biri sayı kalesi olarak kabul edilir.Diğer kaleler plastik minderle kaplıdır.Sadece sayı kalesi plastik plaka ile kaplıdır. İç alanın orta yerinde pitcher adında bir tümsek yer almaktadır. Bu tümsekde pitcher yani fırlatıcı durur.

Topu fırlattığı noktanın karşısında yüzü kaskla korunan vurucu yani batterici durmaktadır. Onun arkasında eldivenle topu yakalayan tutucu yani  Catcher ve birde hakem bulunur.Oyunun amacı karşı takımın fırlatıcısının attığı  topu en uzak noktaya fırlatmaya çalışır.Bunu yaptığı takdirde sahanın içindeki kaleleri tek tek geçip en son sayı noktasına gelinceye kadar saha içinde turlar.Bu arada bu işi fırlatılan topu rakip takımın gidip alıp top tutucuya fırlatmasından önce yapmak zorundadır. Bunu başaramadığı takdirde sayı alamaz. Ayrıca top atıcının 3 kere top atma şansı vardır.Üçünüde top fırlatılmadan direk tutucuya attığı takdirde bu durumn out olarak adlandırılır.

Beyzbol sporu ilk kez 1904 yılında uluslararası alanda adını duyurmuştur. 1938 yılında Uluslararası Beyzbol Federasyonu kuruldu. Beyzbol için Londra’da ilk defa Dünya Kupası müsabaka maçı düzenlenmiştir. Günden güne yaygınlaşan bu spor dalı daha sonraları Avrupa ve Asya Beyzbol Federasyonlarının da kurulmasına neden olmuştur. Beyzbol, Olimpiyatlarda resmi olarak ilk kez 1992 yılında Barcelona Olimpiyatlarında oynanmıştır.

Yorumlar