ANDRE BRETON KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ KISACA ÖZET

Andre BRETON, Fransa’nın kuzeyinde ki Normandi’ya bölgesinde 19 Şubat 1896 tarihinde dünyaya gelmiştir. Tıp ve psikiyatri alanında eğitim almıştır.

Yazar, şair ve teorisyen olarak bilinen Andre BRETON Sürrealizmin diğer deyimle Gerçeküstü akımının lideri olarak da bilinmektedir. Yazarın 1924 yılında yazdığı gerçeküstü manifestosunda yaptığı psikolojik çözümlemeler içeren otonom yazı tekniği edebiyat dünyasında tanınmasına neden olmuştur. Bu yazı tekniğini edebiyat dünyasına kazandırarak yeni bir soluk kazandırmıştır. Yazar yayınladığı bu manifesto sayesinde lideri olarak kabul görüldüğü Sürrealizmin kurallarını gerçeküstü manifestoda anlatarak kendisinin çok iyi bir teorisyen olduğunu da kanıtlamaktadır.
ANDRE BRETON KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ KISACA ÖZET
Fransız şair breton 1.Dünya savaşı sırasında alığı psikoloji ve tıp eğitimi sebebiyle nöroloji koğuşunda hizmet vermiştir. Andre BRETON 1919 yılında savaş dönemlerinde bu akımın temellerini ortaya koymaya başlamıştır. Bu dönemde Philippe Soupault ve Louis Aragon ile görüşmeler yapmış.Bu görüşmekerin sonunda 1919 yılında soupalt ve aragonla birlikte edebiyat adlı dergiyi kurmuştur. Görüştüğü diğer kişilerden biri olan Tristan Tzara sayesinde dadaizmle tanışması onun sürrealist akımı oluşturmasına da vesile olmuştur.

Gerçeküstü akımının duyulması üzerine dünyanın önde gelen yazar ve şairleri bir araya gelip toplanırlar ve bu akıma destek sunarlar.Bu yazarlar arasında Antonin Artaud, Benjamin Peret , Philippe Soupault , Louis Aragon , Robert Desnos ve dadaist olarak bilinen Paul Eluard da bulunmaktadır. Bu yazar ve şairlerinde etkisiyle gerçeksütü akımı bir andan birçok sanat dalını etkilemiştir.Bu etki en çokda resim sanatında kendini göstermiştir.

Akımla birlikte ünü gitgide artan BRETON bir kaç yıl sonra Fransız Komünist Partisi’ne girmiş fakat daha sonra 1933 yılında partiden atılmıştır. BRETON 1938 yılında Meksika’dayken Ekim Devriminin ve Rus siyasi tarihinin en önemli isimlerinden Lev TİROÇKİ ile tanışmıştır. Bu tanışmanın devamında TİROÇKİ ile birlikte yazdıkları özgür bir sanat için adlı manifesto tüm dünyada büyk yankı uyandırır. Fakat belki bu yankının da etkisi ile Fransız hükümeti ile bir türlü anlaşamaz. Bir süre sonrada ABD’ye sığınmak zorunda kalır. Ülkesinin emperyalist anlamdaki tutumunu sürekli eleştiren yazar özelliklede cezayire uyguladığı sömürgeyi hedef alan birçok manifesto yayınlamıştır.

Tüm dünyayı günümüzde dahi etkilemeyi başaran bir akımı miras olarak bırakan Andre breton 28 Eylül 1966 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri
    Nadja (roman)
    Çılgın aşk (roman)
    Poems (şiir kitabı)

Yorumlar