MALİGN MELANOM NEDİR? TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜDÜR?

Malign Melanom genellikle deride kendini gösteren, göz ve bağırsak çevresinde görülebilen kötü bir kanser türüdür. Saç derisinde ve tırnak altlarında nadir de olsa görülmektedir. Eskiye göre gitgide yaygınlaşan hastalık erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir.

Malign melanom kanseri daha çok sıcak iklimlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturmaktadır. Özellikle yaz aylarında güneş yüzünden oluşan lekeler bu kanseri tetikleyebilir. Ultraviyole ışınları bu hastalığın harekete geçmesine deri kanserine neden oluşturmaktadır. Malign Melanom deri kanserinin en tehlikeli türüdür. Açık renkli ve çilleri olan insanlarda daha fazla görülür. Kadınların bacaklarında, erkeklerin ise sırt bölgelerinde görülür.
MALİGN MELANOM NEDİR? TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜDÜR?
Kalıtımsal olarak geçtiği bilinen bir hastalıktır. Bu yüzden ailesinde Malign Melanom hastalığı görülen kişilerde görülme olasılığı daha da yüksektir. Akral malign melanom, Lentigo malign melanom, Yüzeysel yayılan melanom ve Nodüler melanom olmak üzere dört çeşit ayrılmaktadır.
Vucüdün çeşitli yerlerinde görülebilmektedir. Vücutta oluşan benlerin görüldüğü bölgeye göre hastalığın çeşidi belirlenir.

Bilinçsiz kozmetik kullanımı, solaryum, güneş banyosu gibi etkenler bu kanser türünü tetiklemektedir. Her insanın vücudunda mutlaka ben bulunmaktadır. Bu nedenle her benin kanser olacağını düşünmek doğru değildir. Benler konusunda dikkat edilmesi gereken nokta renkleri,herhangi bir akıntı veya iltihap belirtisi gösteriyormu,büyüyorlarmı asıl bu noktalara  bakmak gerekmektedir.

Genel olarak ben türleri on yaşından sonra kendini göstermektedir. Bu yaştan itibaren vücudunuzda oluşan benlerde bir farlılık görürseniz mutlaka bir doktora gösterip eğer ki bir hastalık söz konusu ise erkenden teşhis edilip tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hastalığın tedavisi nasıl yapılır

Malign Melanom tedavisi, belirli evrelerden oluşmaktadır. Hastalığın evresi tedavi yöntemini belirlemekte en önemli faktördür.Doktorlar bunun için ilk olarak herhangi bir kanser etkisi olup olmadığını anlamak için cerrahi işlem ile ben alınıp patolojik incelemeye gönderilir. Bu test sonucunda eğer sonuç olumsuz olursa bu defa benin alındığı bölge temizlenir.Hastalık ilk evresinde yani daha başlangıç aşamasındaysa aşı,ilaç veya şua tedaviside uygulanabilmektedir. Son günlerde İnterlökin, Dacarbazin, İpilimumab, Vemurafenib ve Temozolamid gibi yöntemler en çok kullanılan tedavi biçimlerindendir.

Çoğu insan benleri aldırmanın kanser yapacağına inanmaktadır. Oysaki durum tam tersidir. Bu nedenle düzenli olarak benlerinizi takip edin ve anormal bir durumla karşılasırsanız mutlaka bir hekime gösterin. Unutmayın hastalığın erken teşhisi hayat kurtarır.

Yorumlar