Kumrunun Özellikleri Nelerdir, Kumru Kuşu Hakkında Bilgiler

Kumru kuşu özel kuş türlerinden bir tanesidir. Kumruların hayatımızda yeri farklıdır kendi adıma söyleyim ben kumru kuşlarını çok seviyorum.

Kumru dediğimizde bazı insanlara ilçelerinin ismini, bazılarına cadde ve sokak isimlerini, bazılarına da sevgiliyi anımsatır. Yaşanılan çevredeki kullanımına göre, insanlardaki algılayış şekli de farklılık gösterir. Kumru ismi, çok farklı anlamlarda kullanılmıştır. Tabi ki bunlardan bir tanesi de; Kumrugiller familyasından olan, çeşitli tonlarda gri, kahverengi ve kızıl renkleri bulunan, az-çok karışık tüylü bir güvercin türüdür.

Kumru Kuşunun Özellikleri ve kuluçka süresi nedir

Kumru kuşunun boynunun yanında siyah ve beyaz benekleri bulunur. Kuyruğu oldukça uzun, kuyruk ucu genellikle siyah ve beyaz renktedir. Türk Kumrusu adı verilen cinsinin ise uzunluğu 31 cm civarındadır. Mavi- kül rengi olup başı ve boynu genellikle şarap rengindedir. Küçük Kumru denilen bir türü daha vardır. Bu türün uzunluğu 26 cm’dir.

Kumrular çok hassas kuş türlerinden bir tanesidir bu hayvanlar genellikle güvenli yerlere yuva yaparlar insanlara yakın yerlerde yuva yaptıkları için kendilerini daha güvenli hissederler fakat kuluçka zamanında yumurtasına el değerse veya korkarlarsa o yuvayı hemen terk ederler.

Kuluçka süreleri 15 ila 21 gün sürmektedir 1 ila 1,5 ay içerisinde de erişkin olup kendi hayatlarını kurabilirler. Siz siz olun yakınızda yuva yapmış kumru kuşu görürseniz sakın merak edip yuvayı kurcalamayın bırakın hayvanları kendi haline mutlu ve huzurlu yaşasınlar.

Kumru, kuşlara biraz ilgi duyan veya duymayan, hemen hemen herkesin bildiği ve sevdiği güzel bir kuş türüdür. Kumrular, muhabbetin sembolü olmuş bir kuş türüdür. Muhabbeti, aşkı çağrıştırırlar. Kumrular gibi sevişmek deyimi; iki sevgilinin birbirine duydukları derin muhabbeti, aşkı, sevgiyi anlatmak için kullanılır.

Aşık ve Maşuk ikilisi için genellikle çifte kumrular tabiri kullanılmıştır.
Kumrular, genellikle Afrika ile Anadolu parklarında yaşamaktadırlar. Avrupada da Kumrular son zamanlarda büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Gülen Kumru veya evcil Kumru ise, beyaz renklidir ve genellikle bunlara halk arasında Kumru denilmez daha çok güvercin diye tabir edilirler.

Kumrular, eylül sonlarına doğru ılıman bölgeleri terk ederler ve sıcak bölgelere doğru göç ederler.
Kumrular, aşkın, muhabbetin sembolü oldukları için şiirde de kendilerine çok büyük yer edinmeyi başarmışlardır. Eski divan şiirinde aşık kendisini, sevgilisi için dem çeken bir Kumruya benzetmiştir. Aşıklar kendi gönüllerini bir Kumruya benzetirler ve sevgilinin göz çukurlarını Kumrunun yuvasına benzetirler. Kumru da tıpkı bülbül gibi aşkın sembolü olmuş durumdadır.

Yorumlar

  1. Kumru kuşları cok tatlı oluyor

    YanıtlaSil
  2. Balkonumda sarılı halının üstüne bir gün içinde yuva yaptılar ve yumurtladılar.balkonum out oldu yani .napıcam ben şimdi.hem çok güzel birşey bir o kadarda zor bir durum

    YanıtlaSil

Yorum Gönder