KIRMIZI RENGİN KÖKENİ NERESİDİR?

Çoğu zaman kullandığımız kelimelerin nereden geldiğini bilmeden kullanırız. Hatta bazen bu nedenle yanlış bile kullanırız.

Veya da bazı kelimelerin anlamlarını ve bu kelimelerin nerden geldiğini çok merak ederiz. İşte bu merak ettiğimiz kelimelerden biride kırmızı kelimesidir.

Kırmızı rengi her dönem renklerin içinde en dikkat çekeni olmuştur. Kimisi için tutkunun kimisi için gücün, aşkın, cinselliğin ve cesaretin rengi olan kırmızı peki adını nerden almaktadır. Hiç merak ettiniz mi? Merak edenler gelin hep birlikte öğrenelim.
KIRMIZI RENGİN KÖKENİ NERESİDİR?
Kırmızı rengin kökenine inmek için ta eski uygarlıklardan biri olan Azteklere kadar inmemiz gerekmektedir. Aztekler kırmızı rengi “kırmız “denilen ve o dönemde kırmızı rengi elde etmek için kabuklu bitten elde ederler. Aztekler’ in döneminde kökboyası olarak kullanılan bu kımız böceğini Avrupalılar 16.yy da ülkelerine getirerek gıda, kozmetik ve tekstil alanında kullanmışlardır.
Kırmızı sözcüğü dilimize Arapçadan geçen kelimelerden biridir.

Kırmızı kelimesi biraz öncede bahsettiğimiz gibi kımız adlı kelimeden geldiği düşünülmekle birlikte aynı zaman da Osmanlı imparatorluğu döneminde romatizmada kullanılan kırmızı renkli bir ilaçtan aldığı da düşünülmektedir. Fakat yine de bu konuda genel yargı kımız böceğinden olduğu yönündedir.

Tarih boyunca kırmızı rengi birçok alanda kullanılmıştır. Eski mısırlılar kırmızıyı yaşam, sağlık ve zaferle ilişkilendirmişlerdir. Hatta günümüzde bile kırmızı yanaklara sahip olan kişilerin sağlıklı olduğu inancı devam etmektedir.

Bununla birlikte kırmızı rengi zaferin rengi de olmuştur. Fransızlar devrimi esnasın da Jakobenler kırmızı rengi özgürlüğün sembolü olarak kullanmışlardır. Ayrıca 20 yy ’da kırmızı rengi devrimin rengi olarak adlandırılmış. Bolşevik devriminde, Çin devriminde, Küba devriminde ve Vietnam’da Komünist partilerin bir rengi olarak da kullanılmıştır.

Bunların dışında eski uygarlıkların neredeyse hemen hepsi kırmızı rengi duvar resimlerinde, tapınaklarında, saraylarda kullanmış ve kırmızın canlılığına yer vermişlerdir.

Kırmızı rengin bir diğer düşüncesi de kişide açlık hissi uyandırdığı düşüncesidir. Bu nedenle günümüzde birçok gıda firması logosunda kırmızı rengi kullanmaktadır. Hatta gıda ambalajlarında kırmızının yaygın kullanılmasının sebebi de yine bu düşünceden kaynaklanmaktadır.

Son olarak yazımı ülkemizde sıkça kullandığımız “kırmızı olsun üç kuruş fazla olsun” diyerek bitiriyorum. Bol kırmızılı günler sizinle olsun.

Yorumlar