FOTOĞRAF MAKİNESİNİN İCADI VE GELİŞİM

Fotoğraf makinası icadı 1839 yıllarının çok öncesine dayanmaktadır. İnsanoğlu bir şeyler resmetmeyi her dönemde sevmişler ve benimsemişlerdir. Yıllarca bunun üzerinde çalışmalar yapmış ve geliştirmeye çalışmışlardır.
Fotoğraf Makinesinin icadı ve Gelişimi

Fotoğraf Makinesinin İcadı

Yüzyıllarca süren teknik ve kimyasal çalışmalar 1826 yılında Fransalı Joseph Nicephore tarafından  evinin penceresinden ufak bir anı yakalamasıyla başarıya ulaştır. Bu başarıyı yakalamayı başaran Nicephore görüntünün üzerine uzunca düşündü. Biliyordu görüntü daha keskin olmalı ve uzun süre saklanabilmeliydi. Fakat Nicephore bu kadar uzun yaşamadı.

1829 yılına gelindiğinde ortak iş yaptığı arkadaşı Louis Jacgues Mande Doguerre onun çalışmalarını geliştirmeye başladı. 1839 yılında Doguerrenin bu çabası başarıya ulaştı. 19 Ağustos 1939 yılında şu sözlerle fotoğraf makinası icadını şu sözlerle tüm dünyaya duyurdu: ''Sayın baylar, doğa ışık aracılığıyla bir yüzeyin üzerine geçirildi.''

1871 yılında Amerikalı Eastman ''Kodak'' adını verdiği, film ile çalışabilen ilk kamera yapmıştır. Film olarak selüloit ve şerit kullanmıştır. 1880 yılında kameraların boyutunda büyük değişiklikler yapmıştır. Önceleri büyük ölçekli görülen kameralar küçülmüş ve tabancaların içine sığabilecek boyutlara ulaşabilmiştir.

1947 yılına gelindiğinde Mr. Land makinayı icat etmişti. Birbirini izleyen yıllarda kamera teknolojisi gelişmeye başlamıştı. Uzay fotoğrafçılığı, mikroskobik çalışmalar ve sualtı fotoğrafçılığı gibi özel alanlar gelişmişti.19. Yüzyıla gelindiğinde fotoğraf makinalarının merceklerinde büyük ilerlemeler sağlandı ve 20.yüzyılın başlarında büyük gelişmeler gerçekleştirerek renkler de canlılığını kazandı.

Fotoğraf makinası 1839 yılında birden bire ortaya çıkan bir icat değildir. Uzun yıllar yapılan araştırmaların bir sonucudur. Özellikle sanayi devriminden sonra sosyo-ekonomik durumun artması bu zevki daha da ihtiyaç duyulan bir hale getirmiştir.

19.yüzyıl keşifler yüzyılı olarak anılır. Fotoğraf makinasıyla ilgili temek ve en önemli gelişmelerde bu yüzyılda yaşanmıştır.1960 yılında renkli fotoğraflar yayılmıştır. 1970 yılında ise baskı sistemleri gelişmiştir. 1980 yılında elektroniğin gelişmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır.

Günümüz Fotoğraf Makinesinin Durumu

Yaşadığımız dönemde artık bilgisayar teknolojisiyle birlikte dijital fotoğraf çağındayız. Birbirinden profesyonel makinalarla harika resimler çekmekteyiz. Günümüzde fotoğraf makinaları tüm görkemleriyle kendine hayran bırakmaktadır.

Teknoloji fotoğraf makinalarının artık telefonlarımıza kadar ulaşmasını sağlamıştır. Bir fotoğraf çekilmek artık sadece tek bir tuşa bağlıdır. Üstelik bu işlem çok kısa sürmektedir. Profesyonellikte sınırları aşmıştır ve her geçen yıl bir önceki yıldan daha iyi kameralar birbiriyle yarışmaktadır.

Yorumlar