MUŞMULA VE ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Halk arasında “töngel“olarak da bilinen muşmula eski yıllardan biri yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Klasik ağaçlardan daha farklı olan muşmula ağacı en fazla iki üç metre kadar uzayabilmektedir. Genel olarak bu ağaç kırsal bölgeleri sevmektedir. Sert iklimlerde de yetişebilen aynı meyvesi gibi sert bir ağaçtır. Ortalama ceviz büyüklüğünde olan muşmula meyvesinin dış tarafı biraz kıllı bir yapıdadır.
MUŞMULA VE ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Bu kıllımsı kabuğunun altında ise beyaz renkli elmanın iç tarafını andıran bir kısım bulunur. İç kısmında ise çekirdeği bulunmaktadır. Yetiştiği bölgeye göre renklerinde değişiklik olan muşmula meyvesi bazı yerlerde kırmızıya benzer bir renkte olurken bazı yerlerde açık yeşil renkte de olabilmektedir. Fakat yiyenlerin ağzında kekremsi bir tat bırakan muşmula meyvesinin tadı hangi renkte olursa oldun değişmemektedir.

Ülkemizde yaygın olarak Karadeniz bölgesinde yetişen muşmula meyvesi yaz aylarının sonunda yetişir. Muşmula meyvesinden, çayı, turşusu, reçeli, marmeladı ve pekmezi gibi pek çok şey yapmak için kullanılmaktadır.

Muşmula meyvesinin birçok faydası olduğu bilindiği halde hakkında tam olarak bir araştırma yapılmamıştır. Fakat çok fazla C vitamini içerdiği ve çok az kalorisi vardırama yine de bilinen faydaları yüzünden meyvesi, çekirdeği ve yapraklarından yapılan çayı bol miktarda tüketilmektedir.

Muşmula meyvesi ve çekirdeğinin bilinen faydaları,

Böbreklere İyi Gelir: Muşmula meyvesinin yapraklarının kaynatılarak içilmesi durumunda böbrek taşlarının oluşmasının engelleme özelliği vardır. Yine bazı sağlık uzmanları muşmulanın maydanoz kökleriyle birlikte iyice ezip tüketildiği durumlarda böbrek taşının düşürüleceğini savunmaktadırlar.

Kan Dolaşımı: Kan dolaşımını hızlanmasını sağlayan meyve metabolizmanın da hızlanmasına etki eder. Bu sayede vücudun istenmeyen toksin maddelerden arınmasını sağlamaya yardımcı olur.

Zayıflamaya Faydaları: Yukarıda da bahsettiğim gibi metabolizmayı hızlandıran muşmula aynı zamanda bağırsak hareketlerini de artırarak zayıflama sağlar. Bunun için özellikle zayıflamak isteyenler muşmula hoşafını tercih etmektedirler. Hem bu sayede vücutta bağırsak hareketlerinden kaynaklanan su kaybının da önüne geçilmiş olmaktadır. Sindirim Sistemine Faydaları: Muşmulanın bilinen en büyük faydası sindirim sistemi üstündeki etkisidir. Yüksek miktarda C vitamini bulundurmasından dolayı sindirim sitemi organlarını da korumaktadır. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığını belirttiğimiz meyve bu sayede sindirim sistemini de iyi yönde desteklemektedir.

İltihabı Giderir: Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmayı gidericidir. Aynı zamanda düzenli olarak tüketilen muşmula çayı bağırsaklarda oluşan enfeksiyona bağlı hastalıklardan da korunmaya karşı yardımcı olmaktadır.

Sinir Sistemine Faydalıdır: Meyvenin düzenli, olarak tüketilmesi sinir sistemine fayda sağlamaktadır. Kan dolaşımını hızlandırdığından bahsettiğimiz meyve bu sayede beyne daha düzenli oksijen gitmesine neden olduğundan sinir sistemini de olumlu şekilde etkilemektedir. Muşmula Çekirdeği: Tıpkı meyvesi gibi çekirdeği de sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Ayrıca idrar söktürücü özelliğinden dolayı idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

Şeker hastalığına iyi gelir: Çok fazla şeker barındırmadığından dolayı şeker hastalarına önerilmektedir.

Enerji Deposu: Muşmula meyvesi tam bir enerji deposudur. Bu sayede güne muşmula meyvesi ile başlarsanız size hem enerji verecek hem de bu sayede stresi azaltarak vücut direncinin artmasını sağlar.

Yukarıda saydıklarımızın dışında solunum yolu enfeksiyonlarına, öksürüğe, astıma iyi gelmektedir.

Ayrıca A vitamini içerdiğinden göz sağlığına iyi gelir. Kas ağrılarını azaltır.

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Son olarak muşmula meyvesinin Kolon kanserini engellediği bilinmektedir.

Yorumlar