Yusufcuk Böceğinin Özellikleri Nelerdir

Bir çoğumuzun çocukluk dönemşnde helikopter böçeği olarak bildiği yusufcuk böceğinin özellikleri nelerdir kısaca sizlere paylaşacağım. Renkleri farklı farklı olan yusufcuk böceği Yusuf peygamberin güzelliğini duymuşsunuzdur yusufcuk böceğide güzelliğinden dolayı yusufcuk olarak adı kalmıştır.
Yusufcuk Böceğinin Özellikleri
Vücut yapıları uzun ve harika renklerle donatılmış uçtuğunda helikopteri anımsatan zararsız uçan böcek türüdür. Göz yapısı bir birine birleşik yaz aylarında yeşillik özelliklede sulak ve sazlık bölgelerde sık rastalaya biliriz. 500 civarı türü bulunan yusufcuk böçeği sulak ve bataklık bölgelerdeki sivri sinekleri avlayarak bizlere fayda sağlamaktadır.

Zararsızdır şuana kadar herhangi bir zararı ortaya çıkmamış bu böcekler sıcak havaları sevdiği için yaz aylarında göl, baraj gibi sularda sık görülür. Durgun su üzerinde görmüşsünüzdür suyun üzerine gelip beklerler bu beklemeleri lavraları yani yumurtalarının suya bırakmasıdır.

Yusufcuk böceğinin yaşamı

Genelde tropikal iklimlerde yaşayan bu hayvanların yaşamı ve özellikleri oldukca ilginçtir göz yapıları adeta ileri derecede teknolojiyle donatılmış gibi görme yeteneği şaşırtıcı derecede ileri mesafeleri net görebilmeleri ve haraket halindeki nesleri anında algılama yeteneğine sahiptir.

Resimde de gördüğünüz gibi gözleri iri ve birleşiktir şimdi duyacaklarınız sizi çok şaşırtacaktır. İri gözlerin her biri bin ayrı gözden oluşmakta ve nesneleri ağır çekimde görüyormuş gibi algılamaktadırlar. 

Kanat yapıları saydam ve iki adettir. Saatte 95 km uçuş hızı bulunan türleri vardır. Çiftleşme döneminde çok ilginç bir olay yaşanmaktadır çiftleşme bittiğinde dişi yuufcuk böceği erkek yusufcuk böceğinin kafasını yiyerek beslenir bir süre erkeğinin kafasını yiyerek idare etmektedir. Yaşam süreleri 6 ve 7 ay kadardır.

Yumurtlama zamanında dişiler yumurtalarını sulak bölgelerdeki su kıyılarına veya suya bırakır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra solungaça benzeyen organları sayesinde bir süre su altında yaşarlar. Su üzerine çıkma zamanı geldiğinde ise sırt bölgeleri ikiye ayrılarak yetişkin yusufcuk böceği ortaya çıkar. Kısa zamanda normal boyutlara ve renkleri olması gereken tonlara kavuşarak yaşamlarını sürdürmekteler.

Yarasalar gibi uzun süre havada asılı kalma becerisi bulunan yusufcuklar sivrisinek, solucan, böcekler, kelebekler ve arılar gibi diğer küçük canlıları avlayarak beslenirler. İlginç yaşam tarzı olan yusufcuk böcekleri renkleri ve akrobatik haraketleriyle biz insanları cezb etmişlerdir hatta ben halen gördüğümde helikopter böceği geliyor diye söylemekteyim.=))

Yorumlar