TATARCIK HUMMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tatarcık humması, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde sıklıkla gözlenmekte olan bir hastalık türüdür.Söz konusu hastalığa bir sineğin ısırığının sebep olduğu bilinmektedir.İnsan dışında başkla herhangi bir canlıda görülmeyen tatarcık humması virüsünün bu nedenle insanlarda bulunan genler tarafından kodlandığı varsayılmaktadır.Hastalıkla ilgili birçok araştırma yapılmıştır.Yapılan bu araştırmalar neticesinde uzmanlar insanda bulunan RNA virüsünü bazı hayvanların taşıyıcı olarak taşıdığı kanısna varmışlardır.
TATARCIK HUMMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tatarcık humması, Akdeniz Bölgesin’de yaşayan halk arasında “tavuk hastalığı” olarak da adlandırılmaktadır. Tatarcık humması Akdenize kıyısı olmayan ülkelerde de salgın olarak görülmektedir.Bunun nedeni bu ülkelere çok fazla turistik gezilerin yapılmasıdır.Özellikle Kıbrıs adasına uğrayan gezginlerin başına sıklıkla gelen bir hastalıktır.Bu nedenle bu ülkelere seyehate gidecek olan kişilerin buna karşı önlem alması sağlıkları açısından önemlidir.

Hastalığın sebebi olan tatarcık sineği yapıca çok küçüktür.Sineğin boyu 1-2 mm geçmez. Tatarcık sineği yaz aylarının ılıman bölgelerinde hastalığı yayıp etkili olmaktadır.Fakat kış aylarının olumsuz etkileri ve havanın soğuması yüzünden direnç gösteremeyen sineklerin ölmesi nedeniyle hastalığın görülme olasılığı azalmaktadır.
Tatarcık humması virüsü erkek sineklerde de görülmesine rağmen erkek sinekler ısırmadıkları için hastalık bulaştırmazlar.Hastalığı ısırıkları sayesinde dişi sinekler bulaştırırlar.Sinek tarafından ısırılan kişi genel olarak acı duymadığı için ısırıldığını bile fark etmez bu nedenle hastalığın sebebini anlayamaz. Sinek ısırığına müdahale edilmediği takdirde üç dört gün içinde hastalık yüksek ateşle birlikte ortaya çıkmaktadır.Ateşle birlikte virüs kanda hızla yayılmaya başlar.Ardından kişide titreme ve terleme görülür.Hastalık ilerledikçe kişide sırt sertliği, tat alma problemleri, kusma ,bulantı, kabızlık, boğaz ağrısı, baş dönmesi ve ağız içi deri dökülmeleri görülmeye başlar.

Tedavisi

Tatarcık hummasının özel bir tedavisi yoktur. Fakat tatarcık humması hastalığının sebep olduğu alerjinin etkisini azaltacak aspirin alınmalı ve bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.Bu hastalığa yakalanan kişi bol bol dinlenmelidir. Ve hastalığa sebep olan virüse tekrardan yakalanmasını engellemek için ya bölgeden uzaklaştırılmalı yada bulunduğu ortam mutlaka ilaçlanmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde zaman çok önemlidir. Bu nedenle hastanın virüsü atlattığından emin olmadan kendisini çok fazla zorlamasına müsaade edilmemelidir.

Yorumlar