SİYATİK HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bel kemiğinin alt tarafından başlayıp bacakların arka tarafı doğrultusunda siyatik sinirlerinin bulunduğu yerdeki ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.
SİYATİK HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Ağrı genellikle yavaş başlar ve zamanla şiddetlenip artar. Nadir olarakda ağrı bir anda şiddetli bir şekilde başlayıp ardından yavaşlayıp azaldığıda görülmektedir. Kişinin yaptığı ani hareketlerde, öksürme ve hapşırma gibi durumlarda siyatik ağrısının şiddeti artmaktadır.

Hastalığın nedeni omurgada meydana gelen problemler olarak gösterilir. Siyatik ağrı omurgadaki disk denilen yapıların yerinden çıkması, kıkırdak dokunun zarar görmesi ve diz kapağında iltihap oluşması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Siyatik hastalığı yaşayan ve bu nedenle ağrı çeken kişiler herşeyden önce bel kısımlarını ve bacaklarını zorlayıp yormamaya ve mutlaka dinlendirmeye önem göstermelidir. Doğum esnasında hissedilen bir takım ağrılar ve spor kazalarında meydana gelen bazı ağrılar siyatik ağrıyla bezerlikler göstersede bu oluşan ağrıların siyatik hastalığı  ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Siyatik hastalığı bacaklardan yukarı çıkıp bel bölgesine ulaştığında  en şiddetli halini almış demektir. Siyatik ağrısı olan kişilerin fazla çalışıp ayrıca aşırı derecede yük kaldırması  ağrının dahada artmasına sebep olmaktadır. Siyatik ağrısı çeken kişilerin yan şekilde yatıp bacağın ağırlığını başka yöne vermesi ağrıyı hafifletsede bu sadece geçici bir çözümdür. Bu şekilde hastalığın tedavisi mümkün değildir.

Siyatik hastası olduğu netleşen kişinin tedavisinin neredeyse tamamını fizik tedavi oluşturur.Fizik tedavi ile birlikte  ağrıyı dindirmek için birtakım ağrı kesici  ilaçlarla  tedavi desteklenmektedir. Ayrıca tedavi sürecinde zorlayıcı hareketlerden uzak durup dinlenme süresini uzatmak iyileşmenin hızlanmasına  katkı sağlamaktadır. Genel olarak  hidroterapi, ışınsal terapi ve masaj fizik tedavi tercih edilen yöntemler arasındadır.

Siyatik ağrısı çeken kişiler bellerinde hissettikleri ağrı yüzünden genel olarak bel fıtığı olduklarını düşünerek veya da bel ağrısı şikâyeti nedeniyle doktora gitmektedir. Bu nedenle doktorlar çok basit hareketlerle hastanın bel ağrısımı siyatik ağrısımı çektiğini kolayca bulmaktadırlar.Bunun için sırt üstü uzanıp ayağını kaldırması istenen hasta ayağının kaldırdığında bacağının arka tarafında şiddetli bir ağrı hissediyorsa siyatik teşhisi bu şekilde netleşmektedir.

Uzmanlar siyatik ağrılarının omurgada meydana gelen problemlerle birlikte  farklı nedenlerinin de  olabildiğini belirtiyorlar. Ve yapılan araştırmalarda, omurga tümörünün , kullanılan sinir ilaçlarının, iç organ rahatsızlıklarının, doğumdan sonra meydana gelen sorunların, yanlış kırık çıkık düzeltme yöntemlerinin,şeker hastalığının ve bel fıtığının siyatik ağrılara neden olduğunu tespit etmişlerdir.

Siyatik tedavisi nasıl yapılır?

Siyatik tedavisi için sıcak banyolar ve kaplıca suları önerilmektedir. Fakat tedaviye başlamadan önce doktor kontrolünde hastalığın tam nedeni tespit edilip, kullanılanacak olan veya bu ilaçlarla birlikte alınmaması gereken bir takım ilaçlar tespit edilmelidr. Sonrasında hastanın iyi bir dinlenme ve kasların güçlendirilmesi için uygun yöntemlerle devam etmek gerekmektedir. Doktorlar hastalığın tedavi sürecinde kişilerin günde 3 defa yoruluncaya  kadar mekik çekmelerini ve bel kaslarını güçlendirmelerini tavsiye etmektedir.

Yorumlar