ŞEKER HASTALIĞI TÜRLERİ VE ŞEKER HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Şeker hastalığı vücudun şeker yakma esnasında yaşadığı bozukluklar sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Diğer bir adı diyabettir. Pankreas insan vücudunda kandaki şeker miktarını kontrol eden bir organdır ve bu kontrol esnasında gerektiği kadar insülin denilen bir madde salgılar ve döngü devam eder.
ŞEKER HASTALIĞI TÜRLERİ VE ŞEKER HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER
Ancak bu organda yaşanan bir problem varsa bu madde salgılaması olmaz ve şeker hastalığı belirginleşir. Kandaki fazla şeker karaciğere depo edilir. Şeker hastalığı vücutta insülin hormonunun hiç üretilmemesi veya yeterince üretilmemesi halinde ortaya çıkar.

Maalesef ki son zamanlarda şeker hastalığı genci, yaşlısı hatta çocuğu bile hedef nokta olarak seçebilmektedir. Kanda şekerin çok olması demek zehir etkisi yapması demektir yani hücreleri tahrip etmesi anlamını taşır.
 
Şeker hastalığı iki çeşittir. Tip 1 ve Tip 2 diyabet. Tip 1 diyabette vücut insülin üretemez hale gelir. İnsülin olmadığı zamanda da kan şeker yüksekliği ortaya çıkar. Bu tip şeker hastalığı genelde ergenlik çağı ve 2-5 yaş grubu çocukları hedef almaktadır.

Tip 2 diyabet ise insülinin vücutta etki göstermemesi sebebi ile ortaya çıkar. En sık görülen ve daha çok yetişkinlerde görülen tipidir. Bu tipin gerçekleşmesinde sebep olarak ailede şeker hastalığı olması risk faktörüdür. Kilo fazlalığı ve şişmanlıkta şeker hastalığının sebepleri arasındadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtisi olarak çok su içmek ve çok yemek, yemek gösterilebilir. Eğer çocuklarda görülen tipi ise çok idrar ve çok su içilmesi dikkat çekici noktalardan olmalıdır. Yorgunluk hali, bazen yaşanan iştahsızlık, bazen çok yeme isteği, ağızda aseton kokusu gibi bir koku yayılması, iyileşmeyen yaralar sayılabilir.

Şeker Hastalığı Tanısı

Hastalığın tanısını koymak için yapılacak ilk işlem açlık kan şekerine baktırmaktır. Sonuç 120 ye kadar iyi, sonrasında şeker hastası riski altında olduğuna dair belirtidir. Doktor tarafından gerekirse şeker yükleme testi de yapılarak tokluk kan şekeri düzeyi de kontrol edilir. 200 üstü değer şeker hastası demektir.

Şeker hastalarında gıda yasağı yoktur önemli olan nokta tüketilen gıdanın ölçüsüdür. Az ve sık yemek yeme düzeni oturtulmalıdır. Kızartmalar, fastfood türü yiyecekler, işlenmemiş gıdalar, şekerli ve hamurlu yiyeceklerden uzak durmak en doğrusudur.

Meyve ya da sütlü tatlılar tercih edilmelidir. İnsülin kullanan bir şeker hastası yanında mutlaka şeker taşımalıdır. Eğer kan şekeri 50 altına düşerse bu durum kişi için önemli bir sorundur. Şeker hastası kendine dikkat etmek zorundadır. Kilo seviyesi önemlidir, yaşam kalitesi içerisinde egzersiz yapmak, temiz hava almak önemlidir. Bol su içimi fayda getirir.

Yorumlar