ŞEKER DÜŞMESİ NEDİR? NASIL OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şekerim düştü sözünü duymuşsunuzdur bir çok kişi bu sözü yaygın olarak söylemekte hatta bazen şeker hastası olmayan kişiler sık sık şekerim düştü diyebilmekte fakat şeker düşmesi ne anlama gelir çoğumuz bilmeyiz. Şeker düşmesi neden olur? kanda bildiğiniz gibi belli miktarda şeker bulunmakta kandaki şeker oranının azalması ortya şeker düşmesini çıkarmaktadır.
ŞEKER DÜŞMESİ NEDİR? NASIL OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Şeker düşmesi bazı belirtileri ortaya çıkarır. Şekeri düşen kişide konsantrasyon kaybı, aşırı terleme, sinirlilik, titreme, bulantı ve konuşmada zorluk çekme gibi belirtiler aniden ortaya çıkıyorsa bu duruma hipoglisemi yani şeker düşmesi diyebiliriz.

Bir çok neden şeker düşmesine neden olmaktadır örneğin böbreklerin normal dışı çalışması sonucuda ortaya çıkmaktadır. İçeriğinde zengin şeker içeren gıdalar tüketildiğinde ve açlık durumlarında bir süre sonra 3-5 dakika kadar süren aniden ortaya çıkan terleme ve gözlerde kararma ortaya çıkar bu durum aynı zamanda diyabetin başlangıcı olabilmekte.

Ayrıcı vücudun aşırı yorulması yani aşırı yorgunluk ve stres gibi bir çok etken vücudun kalorisiz kalmasına neden olarak ortaya çıkabilir.

İsterseniz şeker düşmesi belirtileri nelerdir biraz detaylı olarak anlatalım;

Şekeri düşen kişide konsantrasyon kaybı, aşırı terleme, sinirlilik, titreme, bulantı ve konuşmada zorluk çekme gibi belirtilerden bahsetmiştik fakat şeker düşmesi ilerlemesi durumunda hastada belirtiler ciddi boyutlara çıkar.

Ani şeker düşmesi ortaya çıktığında kişide baş dönmesi, baygınlık ve baş hafifliği gibi hisler kendini belli eder.

Şekeri düşen kişi saldırgan olabildiği gibi uyumsuz, şaşkın ve sarhoş bir görünüme bürünebilir. Aşırı terleme sonucu hastanın derisi solabilir ve nabız hızlanır. Hastanın solunumu hafifler ve solukta koku kayıp olur. Titreme ortaya çıkar bacaklar ve kollarda titremeler görülür. Hasta bilincini kaybetmeye başlar ve uyarılara yanıt verme yeteneğini hızla kayıp eder.

Bu durumdaki hastaya acil olarak şeker/insülin dengesini sağlayacak önlemler alınmalıdır. Hastaya şekerli yiyecekler ve içecekler verilmelidir. En önemlisi hasta acilen hastaneye gitmeli ya da götürülmelidir.

Yorumlar