AKCİĞER EMBOLİSİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Akciğer embolisi akciğerdeki bir ya da daha fazla atardamarın tıkanması halidir. Akciğer embolisi genel olarak bacaklardan ve nadiren de vücudun diğer bölgelerinden akciğerlere giden kan pıhtılarından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Akciğer embolisi herkeste görülebilmesine rağmen hareketsizlik, kanser ve cerrahi operasyonlar hastalık riskini artırır.

Akciğer embolisi ölüm riski taşıyan bir hastalıktır.Fakat zamanında ve doğru yapılan tedavi ile bu risk önemli ölçüde azaltılmaktadır.Bacaklarda kan pıhtılaşmasını önlemek hastalığa yakalnma riskini azaltır.
AKCİĞER EMBOLİSİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Akciğer embolisi belirtileri

Akciğer embolisinin belirtileri akciğerlerde yaşanan sıkıntının hangi derecede olduğuna göre değişkenlik göstersede hastalığın genel belirtileri şunlardır,

1. Nefes Darlığı: Bu belirti bir anda ortaya çıkar.Ve hastalık ilerledikçe şiddeti artar.

2. Göğüs Ağrısı: Bu şikayet kişiye kalp krizi geçiriyormuş hissini verir.Yemek yerken,öksürürken,eğilirken ve derin nefes alındığında ağrı daha da artar.Ağrı dinlenerek de geçmez.

3. Öksürük: Hastalığın neden olduğu öksürük kanlı balgama neden olabilir.

Akciğer embolisiyle birlikte görülebilen diğer şikâyetler şunlardır:

-    Aşırı terleme
-    Düzensiz veya hızlı kalp atışları.
-    Özellikle baldırlarda görülen bacak şimesi veya ağrısı.Bazen ikiside görülür.
-    Renksiz,soğuk ve nemli cilt.
-    Baş dönmesi veya bayılma hissi.

Akciğer embolisi sebepleri

Akciğer embolisi vücuttaki birçok maddenin özellikle de kan pıhtısının atardamarlarda birikmesi sonucu oluşur. Bu kanpıhtıları genel olarak derin bacak toplar damarlarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte vücudun başke yerlerinde de görülebilmektedir. Bu durum derin tolardamar pıhtılaşması olarak adlandırılır. Kan pıhtısı dışında tümörler, hava kabarcıkları ve kırılmış uzun kemiklerin içlerindeki yağlar damarların tıkanmasına neden olarak akciğer embolisine neden  olabilir.

Tek bir akciğer embolisi durumu çok nadirdir. Genel olarak birden fazla pıhtı vardır. Bu kan pıhtılarından kaynaklı kandan mahrum olan akciğer dokusu ölebilir. Bunun sonucu olarak vücudun diğer kısımlarına oksijen sağlaması zorlaşabilir.

Akciğer embolisi tedavisi

Akciğer embolisi ilaçlarla ve ameliyatla olmak üzere yapılan tedavileri vardır.

-    İlaçlar
a)    Pıhtı çözücüler: Aslında kan pıhtıları kendiliğinden çözülebilmektedir.Fakat kanpıhtılaşma hızını arttırıcı ilaçlarda bulunmaktadır.Fakat bu ilaçlar kanamaya neden olabileceği için ancak hayati rsik taşıyan durumlarda kullanılmaktadır.

b)    Kan sulandırıcılar: Bu tür ilaçlar yeni kan pıhtılaşması olayını engellesede ilaçların etkisi birkaç gün sürebilir.

-    Ameliyat ve diğer tedaviler
a)    Pıhtı alımı: Akciğerlerde ilaçla çözülemeyecek derecede kan pıhtısı olduğu durumlarda doktorlar ince ve snek bir tüp yardımıyla damarlardaki kan pıhtısını alabilirler.

b)    Toplardamar Filtresi: Kan pıhtısının  akciğerlere taşınmasını engellemek için damara filtreli kateter yerleştirilebilmektedir.Bu katater genel olarak boyundaki toplardamara yerleştirilir.

Yorumlar