Ördeklerin Özellikleri Hakkında Bilgiler

Sevimli bir o kadar da tatlı ördeklerin başlıca özelliklerini sizler için derledik umarım beğenirsiniz eğer sizde bu sevimli hayvanlardan besliyorsanız yavruların ne kadar şirin olduğunu da bilirsiniz.
Ördeklerin Özellikleri
Neyse buyrun yazımızı okuyalım.

Ördeklerin özellikleri nelerdir

Ördek:Ördekgiller familyasından olan; kazdan küçük, kısa boyunlu, yassı gagalı, ayakları perdeli, kısa bacaklı ve suyu çok seven bir kuş türüdür.Ördeklerin yabani ve evcil olanları vardır.

Evcil olanlar, yavruyken satın alındıklarında anneleri olmadığı için insanlarla çok iyi ilişkiler kurabilirler. Sahiplerine alıştıkları zaman peşini bırakmazlar ve çocuklar gibi ilgi görmek isterler.

Tatlı hareketleri onları fazlasıyla sevdirir. Ördekler suyu çok severler. Su onlar için vazgeçilmezdir. Yüzmekten çok büyük keyif alırlar. Tüm günü yüzerek geçirebilirler. Yüzme yeteneği onlarda içgüdüsel olarak mevcuttur. Ördekler, yeşilliği çok severler. Mısır, buğday, suda ve karada yakaladıkları küçük böceklerle beslenirler.

Ördekler; geniş gagalarıyla ve perdeli ayaklarıyla paytak paytak yürüyüşleri sayesinde herkes tarafından çok sevilirler. Tabiattaki en süslü ve en şirin canlılardan biridirler. Özellikle çocuklar tarafından çok sevilirler. Duruşları, bakarken başlarını birazcık yana yatırarak bakmaları gerçekten onları inanılmaz derecede sevimli yapmaktadır.

Ördeklerin misk ördeği, yaban ördeği, yeşilbaş, kılkuyruk, al kuşaklı ördek, berberistan ördeği, bıldırcın ördeği, büyük testere gagalı ördek, deniz ördeği, Hint ördeği, ılıca ördeği, ıslıkçı ördek, karoline ördeği, Kızılbaş ördeği, küçük testere gagalı ördek, labrador ördeği, Nontes ördeği, Pekin ördeği, sazlık ördeği gibi pek çok türü vardır. Sunalar ise, halk tarafından tanınan uzun boylu ve alaca renkli ördeklerdir. Yabani ördekler, genellikle yerdeki tünellere yuva yaparlar.

Göl ördeği olarak bilinen türleri ise genellikle acı ve tuzlu sığ göllerde yaşarlar. Ördek, halk şiirindeki gözde kuşlardandır. Klasik divan şiirinde pek rastlanmaz. Türk dilinde ördeklerle ilgili sınırlı sayıda deyim ve atasözü vardır. Ne yaptığını bilmeyen kişiler için şaşkın ördek tamlaması yapılır.

İslamiyette, ördek eti helaldir. Ördek eti çok besleyici ve lezzetli olmasına rağmen, hazmı biraz ağır olduğu için çok tüketilmez.

Yorumlar

 1. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim asıl biz teşekür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Yeşilbaş ördeklerin gece görüp görmediğini öğrenmek isterdim. Lütfedermisiniz?

  YanıtlaSil
 4. ördeklerin çoğu gece yol alır buda yeşilbaş ördeği ördek olduğu için gece görür demektir.

  YanıtlaSil
 5. Ördeklerin kafalarını aşağı yukarı sallamalarinin sebebi nedir Acep ...

  YanıtlaSil
 6. Arkadaşlar benim ordeklerim 6 tane yumurta yaptı ama yumurtalrin ustunde oturmamislar yardımcı olun lutfen

  YanıtlaSil
 7. Ördekler ne zaman kuluçkaya yatar sorusuna cevap vereyim 6 adet yumurtayı 12-13 adet olana kadar biriktir yumurta sayısını ördeğin büyüklüğüne görede ayarlayabilirsin biriktirmiş olduğun yumurtaları ördeğin altına koyunuz sonrasında kendi yatacaktır. Biraz sabredin ve bekleyin derim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder