MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ NASIL YAPILIR? VE FAYDALARI NELERDİR?

Osmanlıdan günümüze kadar uzanan şerbetçilik kültürü Türk Mutfağına da birçok yararlı şerbeti miras bırakmıştır. İşte bu şerbetlerden biri olan meyan kökü şerbeti daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tüketilen bir şerbettir.
MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ NASIL YAPILIR? VE FAYDALARI NELERDİR?
Özellikle Ramazan aylarında oruç tutan kişilere fayda sağlamak için şerbetçiler tarafından satılmaktadır. Meyan kökü şerbeti faydalarını öyle tek kalemle sıralamak mümkün değildir. O nedenle yazımızda hem faydalarını detaylı yazalım hemde bu faydalı şerbetin nasıl hazırladığını sizlerle paylaşmak istedim.

Meyan serbeti nasıl yapılır ve tarifi

İlk olarak Meyan kökü şerbeti faydaları nelerdir? 

Vücuda rahatlık verir.

Balgam söktürür.

İdrar söktürücüdür.

Yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.

Nezle ve bronşitte iyileştiricidir.

Solunum yollarında mukozayı korur, boğaz ağrılarına iyi gelir.

Göğsü yumuşatır, ateşi düşürür, öksürüğü keser.

Grip, nezle, anjin ve nefes darlığında faydalıdır.

Mide – 12 parmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder.

İncebağırsak iltihaplarını giderir.

Karın ağrılarını geçirir.

İştah açar, hazmı kolaylaştırır.

Vücuda serinlik verir.

Mide yanmaları, gastrit ve mide ülserlerinde iyileştirici etkiler yapar.

Bedeni güçlendirici toniktir.

Kabızlığı giderir. Yukarıda faydalarına değindiğimiz meyan kökü şerbetini fazla miktarda tüketmek tiryakilik yapar ve bu noktada yarardan çok zarar verir. Bunun dışında meyan kökü şerbeti çocuklarda musil etkisi yaratıp ishale neden olabileceği için onlara verirken de dikkatli olmakda fayda vardır.

Gelelim Meyan Kökü Şerbeti’nin nasıl yapılacağına,

Meyan kökü şerbeti yapımı için;

Akşamdan 3 litre suyun içine 1 kök meyan kökünü koyup sabaha kadar bekletiyoruz. Acil durumlarda suda 1,5 saat suda beklemesi yeterlidir.

Meyan köklerini suda yeterince beklettikten sonra bitkinin kökünü iyice sıkılıp tencerenin içinden alınır. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla güzelce süzülerek bir başka kaba boşaltılır. Burada asıl önemli olan işlemde bu süzme işlemidir. Bu nedenle bu süzme işine bir tülbentle devam ediyoruz ki içinde en ufak tortu kalmasın. Hatta tülbentten geçirme işlemini en az iki kere tekrar etmenizde fayda vardır. Tam olarak süzüldüğünden emin olduğunuzda hazırladığınız meyan kökü şerbetini şişelere doldurabilirsiniz.

Artık meyan kökü şerbetiniz servise hazırdır. Köpüklü olması için şerbetçilerin yaptığı gibi biraz yukarıdan doldurmanız yeterlidir. Size ve misafirlerinize şimdiden afiyet olsun.

Yorumlar