KUZGUN KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ VE KUZGUN KUŞU YAŞAMI

Kuzgun kuşu, karakargagiller ailesi üyelerinden bir kuş türüdür. Oldukça zeki bir kuştur. İri ve çok koyu siyah renktedirler. Daha çok karakarga ismi ile bilinir.
KUZGUN KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ VE KUZGUN KUŞU YAŞAMI
Türkiye’nin her yerinde bu kuş türüne rastlamak mümkündür. Oldukça tanınmış ve bilinen bir kuş türüdür.

Kuzgun Kuşunun Özellikleri

Kuzgun kuşları zekâları ile bilinen bir kuş türüdür. Bir hayli iri bir kuştur. Kanatlarını açtıkları zaman 1,5 metre genişliğe ulaşabilirler. Gagaları da oldukça iri ve uzundur. Kuyruk biçimi ile de diğer kuş türlerinden farklı özelliğe sahiptirler. Renkleri oldukça siyahtır.

Vücudunda bulunan bütün tüyler tek renk koyu siyahtır. Uzunlukları 60 ile 75 cm arasında değişiklik göstermektedir. Bu da bu kuş türünün ne kadar iri olduğunu gösterir. Gaga yapıları oldukça serttir. Hayli kuvvetli bir gagaya sahiptirler. 4-5 arası yumurta çıkarırlar.

Bu yumurtalardan yavru çıkması için gerekli olan süre 12-13 gün kadardır. Yavru kuşlar yumurtadan çıktıktan 2 hafta kadar sonra uçmaya başlarlar. Sürü halinde yaşamaktadırlar. Bu şekilde daha güçlü kuşlar ile kavga edebilirler.

Kuzgun Kuşlarının Yaşamı

Kuzgun kuşları, sürüler halinde yaşamayı seven bir kuş türüdür. Bu şekilde diğer kuşlardan daha güçlü görünürler. Ve onlara saldırmaları kolaylaşır. Yaşamak için yaptıkları yuvaları çalılardan ve dal parçalarından oluşur. Bu yuvaları ağaç dallarına ve kaya üzerlerine yapmayı tercih eder bu şekilde yaşarlar. Kuzgun kuşları oldukça zeki ve uyanık bir kuş türüdür.

Kuzgun kuşunu diğer kuşlardan ayıran en önemli özelliklerinden biriside budur. Ortaya çıkan bir problemi kıvrak zekaları ile çözmektedirler. Böcek ve deniz türü hayvanlar ile beslenmektedirler. Hem ot obur hem de etobur hayvanlardır. Bitkilerden de kendilerine besin bulurlar. Dağlık ve ormanlık alanları yuva yapmak için tercih ederler.

Hem göç etmeyi hem de yerleşik yaşamayı severler. Bu yaşam tarzı kuzgun kuşunun türüne göre de değişmektedir. Oldukça güçlü olan bu kuş türü insanların içine kadar gelip insanlara saldırabilirler.

Kuzgun Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Kendi türleri ile arası oldukça iyidir. Kendi türü ile bir arada olmayı ve birlikte yaşamayı seven bir kuş türüdür. Kuzgun kuşunun zekâsı o kadar gelişmiştir ki bu konuda efsane olmuş bir kuş türüdür. Yaşam süreleri ise 10-15 yıl arasında değişmektedir.

Yorumlar