KÖRLİNG (CURLİNG) OYUNU NEDİR? NASIL OYNANIR?

Körling'in tarihi 1500lü yıllara dayandığı bilinmektedir. İskoçya’da ortaya çıkan oyun kısa zamanda bütün Avrupaya yayılmıştır. Körling oyunu bununla da sınırlı kalmamış ve bütün dünyada adını duyurmuştur. Körlingin diğer adı ise buz satrançtır. Bu ismi almasındaki temel sebep ise kuşkusuz oyunun zekâyı geliştiriyor olması ve büyük bir stratejisinin olmasına bağlıdır. Körling oyunu 1924 yılında olimpiyatlara girmiştir.
KÖRLİNG (CURLİNG) OYUNU NEDİR? NASIL OYNANIR?
Günümüzde ise Dünyanın hemen hemen her yerinde zevkle oynanmakta ve büyük keyif alınmaktadır. Körling oyunu gençler arasında daha fazla yaygın olduğunu görüyoruz bunun temel sebebi ise hiç kuşkusuz oyunun fazlaca enerji istemesi ve oyunda hızlı davranma gerektirmesidir. Körling oyunu oyunun atalarının olduğu İskoçya da milli spor olarak görülmekte ve oynanmaktadır. Körling Dünyada etkisini giderek arttırmakla birlikte günümüzde Kanada da oldukça fazla oynanmaktadır.

Körling Oyununda Kullanılan Oyun Malzemeleri

•    Körling taşı.
•    Körling taşı sapı.
•    Süpürge.

Körling Nasıl Oynanmaktadır?

Körling oyunu 42 metre botunda 4,3 metre genişliğinde ring denilen alanlarda oynanmaktadır. Körling oyunu iki takım arasında oynanır. Takımlar dört kişiden oluşmaktadır. Körling de sekiz adet körling taşı bulunur bu taşların ağırlığı 19.96 kilogramdır. Körling zekâ, çeviklik ve hız etkenlerinin birleşimi ile oynanan ve gençlerin fazlaca ilgisini çeken bir oyundur. Körling oyununda taşı atan bir oyuncu ve taşın önünü süpüren ekip arkadaşlarından oluşur.

Oyuncuların ayağındaki ayakkabı zemine daha elverişli ve kolay kayabilen buz üstünde hareketlerini daha doğru ve rahat yapmalarını sağlayan malzemeden üretilmiştir. Körling oyunu körling taşı, taş sapı ve süpürge ile oynanmaktadır. Kullanılan taşın ağırlığı sabittir. Taşın sapı takımların rengine göre verilir. Süpürgeler taşın hareketini kolaylaştırmak için süpürme görevini görürler. Hog çizgisinde oynanan bu oyun, hangi takımın kavzadığını belli eder.

Hog çizgisinden önce taşı fırlatan takım puan kazanır ve oyunun sonucu buna göre belirlenir. Körlng oyunu on raun olarak oynanmaktadır. Körling oyununun her raundu 76 dakika sürmektedir. Takımın liderine skip adı verilmektedir. Oyun içerisinde rakip takımın taşı hedefe gitmemesi için diğer gurup müdahalede bulunur. Tam bir ekip oyunu olan körling önümüzdeki dönemlerde daha fazla oynanacağı şimdiden belli oluyor.

Yorumlar