GIDALARDA AKRİLAMİD BULUNUR MU?

Kimyasal bir madde olan akrilamid yapı taşı olarak kullanılmaktadır. Kimyasal olması nedeniyle gıdalarda bulunması sağlık açısından olduca risk taşımaktadır. Akrilamid'in kullanım alanları ise plastik imalatı, kağıt yapımında, boya yapımında, atık suların ve aynı zamanda içme suluarının işlenmesi, gıda ambalajları ve yapıştırıcılar gibi bir çok üründe kullanılmaktadır.
GIDALARDA AKRİLAMİD BULUNUR MU?
Yiyeceklerde az miktarda görülmesi mümkündür. Gıdaların 120 santigrat derecenin üzeri sıcaklığa maruz kalması durumunda gıdaların içeriğinde akrilamid bulunmaktadır.

Akrilamid hangi besinlerde bulunur?

Şu besinde bulunur demek mümkün değildir fakat 120 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklığa maruz kalması durumunda gıdalara geçmesi mümkün. Araştırmalara göre en çok akrilamid kalıntısı bulunan gıdalar ise kızartmalar ve patates cipsleridir. Akrilamid ise kansere yol açan kimyasal bir maddedir.

Bir çok uzman cips ve kızartmaların sağlık açısından zararlı olduğunu bizlere açıklamaktalar. Dünya Sağlık Örgütü ise gıdalarda bulunan akrilamidin önem teşkil ettiği ve gıdalarda akrilamid tehlikesi yönünde derin çalışmalar yapılması gerektiğini açıklamakta.

Bu nedenle sıcak satılan hazır gıdalardan kaçınılması gerektiğinide belirtelim. Uzmanlar hazır gıdaların tüketiminin yanlış olduğunu evde yapılan gıdaların tüketilmesi gerektiğinide bizlere her seferde açıklamaktalar. Bizler ise tüketeceğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz çünkü günümüzde bir çok hazır gıdaya kimyasal madde bulaşmakta bu nedenle sağlık açısından bu maddeler tehlike arz etmektedir.

Yorumlar