Esmer şeker ve esmer şekerin faydaları nelerdir

Son yıllarda bir çok yerde beyaz şekerin vücuda zarar verdiği ve beyaz şeker yerine esmer şeker tüketilmesi gerektiğini duymuşsunuzdur.
Esmer şeker ve esmer şekerin faydaları
Kısaca beyaz şeker sağlık açısından neden zararlıdır bahsedelim günlük kullandığımız beyaz kristal şeker kana hızlı karıştığı için içeriğindeki karbonhidratlar insülin salgılar.

Yani kana hızlı insülin salgıladığı için diyabet hastalığına neden olmaktadır. Diyabet riskini artırdığı için uzmanlar beyaz şekirin zararlı olduğunu belirtmekteler.

Esmer şeker nedir, kısaca faydaları nelerdir

Esmer şeker şeker kamışından yapılmakta bir kaç işlemden geçerek kahverengi rengini almaktadır. Şeker kamışının melasının ön işlemlerden geçirilerek içerisine beyaz şekerde karıştırılarak yapılmaktadır. Melas miktarı ne kadar yoğun olursa rengi o kadar koyulaşır.

Esmer şeker sağlık açısından oldukca faydalıdır beyaz şekere oranla daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Nem ve topraklanma gibi oluşumlar beyaz şekere göre daha fazla olur bunun nedenide içeriğinde higroskopik madde bulundurmasıdır.

Özellikle diyabet hastalığı riskini azalttığı için beyaz şeker yerine esmer şeker tüketilmesi gerektiğini uzmanlar ısrarla anlatmaktadırlar.

İçeriği minarel ve vitamin açısından oldukca zengindir. Bakalım içeriğinde neler bulundurmaktadır; 100gr. esmer şekerde 380 kcal vardır ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum fosfor, sodyum, demir, B12 vitamini niasin, asit ve kolin bulundurmakta.

Anlayacağınız uzmanlar bizleri boş yere uyarmıyor. Toplumda eski yıllara nazaran beyaz şeker tüketimi giderek azalmakta bir çok kişi küçük çay bardağına 3 kaşık beyaz şeker atarken artık şekersiz içmeye başladı en azından azaltabilirsek büyük gelişme demektir. Zararın neresinden dönersek sağlık için o kadar iyidir.

Yorumlar