Bıldırcın Kuşunun Yaşamı, Özellikleri ve Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Doğada yaşayan bir çok kuş türü vardırki bazı kuş türleri ise gerçekten çok özeldir. Bıldırcın kuşu bu özel türler arasında kendine yer bulmaktadır özellikle bronşit hastalığıdan kaynaklanan öksürüklerin giderilmesi için bıldırcın yumurtası çiğ içilir.
Bıldırcın Kuşunun Yaşamı ve Bıldırcın Yumurtasının Faydaları
Bıldırcın kuşu halk arasında en çok bilinen ve sevilen kuş türü olduğu için kümes hayvanı olarakta besleyen bir çok kişi vardır. Özellikle yumurtası bakkalarda, pazarlarda ve bir çok yerde satılmaktadır.

Bıldırcın kuşunun yaşamı; Yapıları küçük fakat zeki hayvanlardır özellikle Anadolu Bölgelerinde çok görülür nedeni ise bugday gibi tahıl tarlalarının çok olması beslenme açısından ideal ortamlardır.

Yuvalarını çalılıklara yapan bıldırcın kuşları yumurtlayarak çoğalır. Kuluçka süreleri 17 ile 18 arası değişmekte çeşitli türleri olduğu için bir bıldırcın kuşu yaşamı boyunca 200-300 kadar yumurta verebilir.

Beslenme şekilleri ise tahıllar, bitki tohumları, solucanlar ve kücük böceklerle beslenerek hayatta kalma savaşına dahil olurlar. Bu kuşlar yuvalarına yakın yerlerde avlanır yuvalarından uzaklaşmayı sevmez her hangi bir tehdit esnasında çalı arkalarına veya yuvalarına saklanarak tehlikelerden korunmaya çalışırlar.

Bıldırçın kuşunun özellikleri

 • Yapıları küçük tavuğa benzeyen görüntüsüyle küçük kuşlardır.
 • Yaşam yerleri karadır genelde çalı diplerine yuva yaparlar.
 • Beslenme şekilleri kuçuk böcekler, tahıllar ve bitki tohumları yiyerek hayatta kalırlar.
 • Yuvalarını ağaçlarda değil yerde yapmayı severler.
 • Uçuşları kısa ve hızlı olduğu gibi sağa sola sapmadan direk uçarlar
Bıldırcın kuluçka süresi ne kadardır?
17 ile 18 gün yani üç hafta kuluçka süresi vardır bu süre sonunda yavruları yumurtalarından çıkmaya başlar küçük civcivler halinde yaşama ilk adımlarını atarlar.

İsterseniz birazda bıldırcın kuşunun etindeki besin değerlerinden bahsedelim bir çok kişi bıldırcın etinin sağlık açısından oldukca faydalı olduğunu bilmez sadece lezzetli olduğu için yerler.

Bıldırcın etinin faydalarından bahsetmeden önce şunu belirtmek isterim doğada nesli tükenme noktasına gelen bıldırcınları kesinlikle avlayarak öldürmeyelim çünkü tarlaların ilaçlanması sonucu bu hayvanlarda nasibini almış ve zehirlenerek azalmaktalar. Çokmu canınız istedi bıldırcın besleyen çifliklerden temin ediniz. 

Bıldırcın etinin faydaları nelerdir?

E vitamini kaynağı olan bıldırcın eti protein bakımındanda zengindir. İçeriğinde B1, B2 ve B12 vitaminleri barındırmaktadır. Mide asiti ihtiyacını giderme özelliği olan bıldırcın eti bağırsakların normal çalışmasını sağlar.

Sinir sisteminede faydası olduğu için hasar gören sinir sistemini iyileştirir. Mide sistemi bozuklıklarınada iyi geldiği bilinmektedir.

Bıldırcın yumurtasının başlıca faydaları

 • Astım ve bronjit hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Grip hastalığınada iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunmaktadır.
 • Öksürüklerin giderilmesinde oldukca etkilidir.
 • Hamilelik döneminde bayanlar demir eksikliği yaşadıkları için bıldırcın yumurtası gebe kişilerin demir vitamini ihtiyacını giderdiği bilimsel olarakta tescil edilmiştir.
Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?
Bebekler için biberonlarının içine 1 adet yumurta kırılarak biberondaki sütle karıştırılır ve içirilir.

Eğer yetişkin kişiler tüketecekse 2 iki veya üç gün den fazla olmamak üzere süt dolu bardağın içersine 1 yumurta kırılır ve içerisine iki çay kaşı bal eklenir iyice karıştırılır. Eğer kokusundan etkilenmem diyorsanız bal karıştırmayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. bıldırcın yumurtasının çok faydalı olduğu söyleniyor ben denemedim ama öyle olmasa üretmek için uğraşmazlar. herhalde.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder