AFGAN TAZISININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Afgan Tazısı, Tazılar grubu içerisinde kabul edilen bir köpek türüdür. İnce ve uzun bir gövdeye sahiptir. Oldukca zarif bir görünüşe sahip olan bu köpek cinsi özellikle uzun tüyleri ile dikkat çekmektedir. Ayakları ve parmak üstleride tüylerle kaplıdır.
AFGAN TAZISININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Afgan tazısı hakkında bilgiler

Ortalama ömür:12-14 yıl
Kilo erkek: 26-34  kg  Kilo dişi: 26-34 kg dır.
Boy erkek : 68-74  cm  Boy dişi :60-69 cm dir.
Renk:Krem rengi,siyah ve kırmızıdır.

Afgan tazısının özellikleri nelerdir?

Kökenleri eski mısır medeniyetine kadar uzanan paprislerde resimlerine rastlanan Afgan tazılarının 4000 bin yılı aşkın bir süredir Afganistan’da yaşadıkları bilinmektedir.Irkın saflığı korunmuş olduğu bölgenin dışına çıkarılmasının yasaklanması sayesinde olmuştur.Bu köpek cinsi 20.yüzyılın başında kaçak olarak Avrupa’ya sokulmuştur.

Afgan tazıları oldukça güçlü bir çene yapısına sahiptirler.Kulak yapıları oldukça dik ve baş bölgesine son derece koordieli bir yapıya sahiptir. Afgan tazısı kayalık ve engebeli arazilerde apansız dönüşler ve güçlü sıçrayışlar yapmaya elverişli bir beden yapıları vardır.Afgan tazıları koklayarak değilde görerek iz süren bir kaç av köpeği türünden biridir.

Oldukça sevimli olan bu köpek türü sahibine oldukça sadıktır.Çekingen bir yapıları vardır.Uzun tüyleri onları soğuğa karşı korusa da sıcak iklimi severler. Oyunculuk yönleri güçlüdür.Çok dominant bir karakterleri yoktur.İnatçı ve oldukça zekidirler.Fakat onları eğitmek gerçekten zordur.Eğitimleri esnasında sisplin uygulanırken aynı zamanda kibar davranmak gerekir.Bununla birlikte eğer eğitilmezlerse başlarına buyruk ve söz dinlemez bir hal alacaklardır.

Afgan tazıları apartman hayatı için uygun bir hayvan ırkı değildir. Oldukça hareketli olan bu köpek türü enerjilerini boşaltmak için geniş arazilere ihtiyaç duyarlar. İç ve dış ortamlarda yaşasalar da özgür ruhlarından dolayı daha çok dışarda yaşamayı severler. Günde en az yarım saat özgürce dolaşmaları sağlanmalıdır.Ev ortamında genel olarak uyurlar. Tanımadıkları kişilere karşı oldukça kuşkulu davranırlar. Herkesin hayranlığını kazanmalarına sebep olan tüylerinin hergün fırçalanması gerekmektedir. Hatta ayda bir kere yıkanmaları veterinere danışılarak yapılabilir. Yemek yerken tüylerinin gelmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Afgan tazılarının  en büyük sağlık problemleri alerji ve kanserdir.

Bakımları oldukça zor olan Afgan tazısı Amerika ve Avrupa’da lüxs köpek türleri arasında kabul görmektedir.

Yorumlar