ADDİSON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? KISACA

Böbrek üstü kabuğunun hasara uğraması sonrası böbrek üstü bezleri üretmiş olduğu kortizol ve aldosteron hormonunu yeteri kadar üretemez bu duruma addison hastalığı ismi verilmektedir. Kortizol hormonu ise stresli zamanlarda vücutta düzenleyici görevi yapmaktadır.
ADDİSON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? KISACA
Addison hastalığı her hastalık gibi önceden belirti gösteren hastalıktır. Peki addison hsatalığının belirtileri nelermiş bakalım;

Kişide bulantı, kusma ve karın ağrısı görülebilir. Ayrıca yorgunlık, halsizlik, iştahsızlık, ishal, kilo kaybı gibide belirtiler görülmektedir.

Terlemede azalma, kan basıncında düşme, genital kıllanmada azalma kaltuk altı gibi, açlık hipoglisemis ayrıca meme başlarında, genital bölgelerde, yara izlerinde ve ağız mukozasının renginde koyulaşma gibi belirtiler addison hastalığını işaret edebilir.

Addison hastalığının nedenleri ise amiloidoz, tüberküloz, otoimmünite ve kanser metastazları olabilmektedir.

Tedavisi ise öncelikle addison krizi acil tedavi gerektiren durumlardandır. Beslenme şekline dikkat edilerek proteinli, bol karbonhidratlı, potasyumu düşük ve tuzlu beslenme gibi tedaviler ve kortizon ve mineralokortikoidler hormonlarının yerine konulması için tedavi yapılmaktadır. Tabiki en iyi tedavi yöntemini size doktorunuz önerecektir. Kendinizde bu belirtiler seyrediyor ise endokrinoloji uzmanına görünerek tedavi olabilirsiniz.

Yorumlar