LUPUS HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Lupus hastalığı, 20-40 arası kadınlarda görülen hastalıktır. Bizde bu konumuzda 'Lupus hastalığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?' sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bu hastalık bağışıklık sisteminin bozulmasıyla oluşan problemler silsilesidir.
LUPUS HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ
 Bu hastalık hakkında yapılan araştırmalar %80 oranla kadınlarda görüldüğünü ortaya koymuştur. Ancak bu hastalığın nedenleri tıp tarafından tam olarak bilinmemektedir.

Çeşitli nedenlerle kullanılan bazı ilaçların bu hastalığa neden olduğu düşünülmektedir. Uyarı açısından bu ilaçlara örnek olarak; Klorpromazin, izoniyazit, metildopa, prokainamit ve hidralazin gibi ilaçları gösterebiliriz. Bu hastalığın ölüme kadar götüren kötü bir huyu vardır. Eğer zamanında teşhis edilemezse ve tedavi uygulanmazsa, kalpte, böbrekte neden olduğu iltihaplanmalar ölüme sebebiyet verebilir.

Lupus hastalığı bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Bazı hastalarda çok şiddetli olurken, bazı hastalarda bu rahatsızlık hafif olabilir. Lupus hastalığı böbreklere düşman olan bir rahatsızlıktır. Böbrekler üzerinde çok ciddi hasarlar oluşturabilir. Bu rahatsızlığı geçirmek adına kullanacağınız ilaçlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira bu hastalık için kullanılan ilaçların yan etkileri herhangi bir rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Bu nedenle tedavi doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Peki bu hastalığın oluşumunu nasıl anlarız? Belirtileri nelerdir?

•    Eklem ağrılarıyla beraber yüksek ateş,
•    Deride başlayan döküntüler,
•    Yanak bölgesinden burun bölgesine kadar oluşan döküntüler ve izler,
•    Halsizlikle birlikte oluşan kilo kaybı,
•    İştahsızlık ve isteksizlik,
•    Saç diplerinde oluşan pullanmalar ve saç dökülmesi olarak belirtebiliriz. 

Bünye bakımından güçlü olan insanlarda bu rahatsızlık, kısa bir dönem ilaç tedavisi görmesiyle atlatılabilir.  Bu saydığımız belirtilerin birine ya da hepsine sahipseniz - ki hepsine sahipseniz acil olarak tedavi gerekir - doktorunuzu görünmeniz gerekir. Bu hastalık kalp ve böbreklere zarar verdiğinden dolayı ağır hasarlar bırakabilir.

Böbreklerde oluşacak bir sorun böbrek yetmezliğine kadar ulaşabilir. Her ciddi hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da erken teşhis can kurtarıyor. Erken tanı koyulması tedavinin bir an önce başlamasına ve daha az hasarsız tedavi edilmesini sağlıyor. Doktorları da zorlayan bir rahatsızlık olan Lupus hastalığı, tanı koyulması açısından güçlük çıkaran bir hastalıktır. Bu nedenle çeşitli tahlillere ve testlere tabii tutulursunuz. Bu aşamalar sizi biraz zorlayabilir ancak inanın ki çok ciddi önem arz eden aşamalardır. Lupus hastalığının tedavi yöntemleri nelerdi ve nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık vücudun çeşitli bölgelerinde hasar meydana getirebilen bir rahatsızlıktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hafif derecede bu hastalığı geçiren hastalar, kısa dönemli ilaç tedavileri ile iyileşebilirler. Bunun yanında derinizi güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Bu hastalık bol bol dinlenme gerektiren bir hastalıktır.

Ayrıca bol tuzlu yiyecekler tüketmeniz gereken bir rahatsızlıktır. Ancak bu hastalığı şiddetli geçirenler için durum bu kadar basit değil. İlerlemiş derecede Lupus hastalığı geçiren hastaların mutlaka kortizon tedavisi olması şarttır. Bu tedavinin süreci uzman bir doktor tarafından gerçekleşmeli ve iyileşme sürecinde yine o doktorun düzenli bir şekilde kontrol etmesi gerekmektedir.

Yorumlar