KRONİK ÜRETRİT HASTALIĞI NEDİR?

Kronik üretrit idrar yollarının tahriş olması veya iltihap kapmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kronik üretrit daha çok erkeklerde görülen ve onlarda çok daha fazla sıkıntı veren bir hastalıktır. Erkekler için çok daha sancılı bir süreçtir. Hastalık uzun süreli bir hastalıktır.

Hastalığa yakalanıldığı zaman  kişi çok sık idrara çıkma isteği duyar. Ve idrara çıkma sırasında acı hissedilir. Hastalık sonucu oluşan acı hastalığın ilk başlarında ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle kişi hemen hastalığı fark etmeyebilir. Veya da acı hissi zaman zaman kaybolduğu için kişi hastalık sürecini atlattığını düşünebilir.
KRONİK ÜRETRİT HASTALIĞI NEDİR?

Kronik üretrit hastalığı belirtileri

Hastalığın en büyük belirtisi kişinin daha önceki durumuna göre çok daha fazla ve sıklıkla idrara çıkmaya başlar. İdrar yapma süresi uzar. İdrar yaparken kişi yanma ve ağrı hissi duyar.

Kronik üretrit tedavisi

Hastalığın tedavisine başlamadan önce her hastalık da olduğu gibi ilk olarak hastalığın teşhisi çok önemlidir. Hastalığın teşhisi için ilk olarak idrar testi yapılır. Bu test de vücuttaki iltihap miktarı çok önemlidir. Eğer iltihap idrar kesesinin içine kadar yayılmış durumdaysa hastalık daha ciddi boyuttadır.

Hastalığın ilerlemiş boyutuna trigonitis denmektedir. Vücuttaki iltihabın ilerlemiş hale gelmesi durumunda sistoskopi yöntemi ile yani ucunda ışık olan kameralı bir alet yardımıyla idrar kanalından mesaneye kadar olan bölüm incelenerek görsel teşhis yapılması da sağlanır.

Yapılan teşhis sonrasında hastalık eğer iltihap sonucu oluşmuşsa belli sürede ve dozda antibiyotik almak hastalığın tedavisi için yeterlidir. Antibiyotik ağızdan alınmakla birlikte antibiyotik damar yolu ile alındığında çok daha etkili ve kısa sürede iyileşme sağlamasına neden olmaktadır. Ama hastalık iltihap sonucu değil de idrar yollarının tıkanması veya başka bir nedenden ötürü oluşmuşsa tedavi süreci biraz daha uzun ve sancılıdır. Bu süreçte idrar kanalları bir alet yardımıyla açılarak veya genişletilerek hastalığa fiziksel tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Kronik üretrit, ilaçlarla tedavisinin dışında alternatif tıpla iyileştirme yöntemi de vardır. Bunun için yaban mersini kaynatıp günde 6 defa çay içilmesi iltihabın vücuttan atılmasını sağlar. Bunun dışında civanperçemi, ay üzümü ve ayrık otu kaynatıp içmek de hastalığa iyi gelmektedir.

Yorumlar