BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR?

Günümüzde yaygın sağlık sorunlarından biriside boyun düzleşmesidir. Peki boyun düzleşmesi nedir? isterseniz kısaca anlatmaya çalışalım. Boyundaki omurların yapısı C şeklindedir C şekli boyundaki omurların normal omur yapısı için geçerlidir. Bir çok sebep ise omurların yapısının bozulmasına neden olarak ortaya boyun düzleşmesi hastalığı çıkmaktadır.

Dört damar beyni besler bu damarlardan ikisi ön ve diğer ikisi ise arka taraftadır. Öndeki damarlar bilindiği gibi şah damarlarıdır. Arkada olan iki damar ise omurlara bağlıdır. Omurların yapısının bozulması damarların görevini kısıtlamaktadır. Bu nedenle beyne yeterince kan gitmez, beyne kan gitmediğinde ise ortaya boyun ağrıları ve baş ağrıları çıkmaktadır.

Boyun düzleşmesinin ilerlemesi sonucu ortaya başka belirtilerde çıkmaya başlar. Bu belirtiler ise; unutkalık, halsizlik, yorgunluk, aşırı alınganlık, baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi belirtilerdir.

Boyun düzleşmesi tedavisinde ameliyat yapılmaz. Tedavi için boyun kasları gevşetilir fakat kesin tedavisi yoktur. Bu nedenle erken teşhis çok önemli sık sık boyun ağrısı ve saymış olduğumuz belirtiler ile karşılaşıyorsanız doktora giderek sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekir.

Hiç yorum yok