BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR?

Daha sonralardan gelişen bir sağlık sorunu olan boyun düzleşmesi oldukça zor süreçleri de beraberinde getirir. Sürekli olarak bilgisayar başında sabahtan akşama kadar hareketsiz bir şekilde durmak zamanla boyun düzleşmesine yol açmaktadır. Fiziksel bir sağlık sorunu olan boyun düzleşmesi tedavi edilmediği zaman fiziksel aktivitelerde problem olmasına yol açmaktadır.
BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR?
Boyun C şeklindedir ancak boyun düzleşmesinde boyun I şeklini alarak kıvrımın ortadan kalkmasına yol açar. Omurgaların dizilimi her insanda farklıdır ve değişkenlik gösterir. Ancak boyun üzerinde ki C kıvrımı her kişide aynıdır. Sürekli olarak hareketsiz kalmak ve bilgisayar başında oturmak boyun düzleşmesinin oluşmasını sağlar.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel bir problem olmasından dolayı belirtilerini kolaylıkla anlayabilir ve en yakın doktora başvurabilirsiniz. Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir;

•    Boyun düzleşmesinde ilk ortaya çıkan belirtiler arasında ağrı mevcuttur. Boyun bölgesinde gün içerisinde çeşitli şiddetlerde ağrı meydana gelmektedir.

•    Boyun hareketlerinde kısıtlı hareket edilmesi boyun düzleşmesinin anlaşılabilmesinde en önemli noktadır. Boynunuzu sağa sola doğru döndürürken yaşanılan problemler boyun düzleşmesinin habercisidir.

•    Baş dönmesi, birçok sağlık problemlerinin en başında gelen baş dönmesi damarların gerilmesi ile meydana gelmektedir. Yaşamı idam ettirmenizde probleme yol açacak baş dönmesi boyun düzleşmesinin habercisidir.

•    Boyun duruşunda farklılıklar, boynunuza dışarıdan farklı birisi baktığı zaman şekil ve duruş farklılığını fark edecek derecede farklılıklar göz önünde ise boyun düzleşmesi problemi olmaktadır. Başınızı dik tutmayı denediğinizde belirgin görülen eğrilikler için doktorunuza tedavi olmanızda fayda vardır.

Boyun Düzleşmenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her hastalığın olduğu gibi boyun düzleşmesinde de çeşitli tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler uygulandığı zaman boyunda meydana gelen düzleşme iyileşecektir. Öncelik olarak şikayetleriniz üzerine MR ve Röntgen çekildikten sonra boyun ve omurilikte herhangi bir baskının olup olmadığını tespit edilerek tedavi yöntemine başlanır.

Omurilik ve boyun arasında herhangi bir baskı var ise fiziksel tedavi ve çeşitli egzersizler verilerek günü gününe bu tedavilerin yapılması istenir. Doktorlar tarafından verilen bir diğer tedavi yöntemi ise boyunluk kullanımıdır. Düzenli olarak gerekli egzersiz ve boyunluk kullanımı yapıldıktan sonra tekrardan doktora görünmenizde fayda vardır.

Yorumlar