Adile naşit kimdir, kısaca hayatı özet

Masalcı teyze ve Hafize anne karakterleriyle gönüllere taht kuran Adile Naşit hakkında bilgiler sizlerle; Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır.
Günümüzde eski sanatcılar kadar işini hakkıyla yapan sanatcı pek nadirdir eskiden teknoloji bukadar gelişmemiş ve imkanlarda azdı çok zor şartlarda film çekimleri olduğu halde aradan yıllar geçmesine rağmen ilk gün ki bu sanatcılar filmleri izlenmektedir.

Halen hababam sınıfını izlerken hafize ana karakteriyle zaman zaman duygulandırıyor. Adile naşit gibi oyuncular günümüzde yok denecek kadar az değilmi.

Masalcı teyze adile naşit kimdir, nereli ve kısaca hayatı özet sizlerle

*17 Haziran 1930, İstanbul'da doğdu
*11 Aralık 1987, İstanbul vefat etti
*Adile naşit'in ailesi tiyatrocuydu
*Babası komedyen Komik-i Şehir Naşit
*Annesi Türkiye Ermenisi tiyatro oyuncusu Amelya Hanım'dır
*1-Eşi Ziya Keskiner'de tiyatro sanatcısıydı
*2-Eşi Cemal İnce
*Ağabeyi Selim Naşit'dir

Babasının vefatından sonra okulu bırakmak zorunda kalan Adile Naşit 14 yaşında çocuk tiyatrosuna girmeye karar verdi İstanbul Şehir tiyatrolarında bir çok oyunda rol aldı bunlardan  Halide Pişkin'in grubu ile "Herşeyden Biraz" oyunu için İstanbul turnesine katılmıştır.

Sonra bu grubu bırakarak Muammer Karaca'nın tiyatrosuna girdi ve 1948-1951 yılları arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurmuş oldukları grupla beraber çalıştı.

İlk sinema hayatına girişi 1947 yılında Yara filmiyle başlamıştır. 1954 yılında tekrar Muammer Karaca'nın tiyatrosunda çalışmaya başladı taki 1960 yılına kadar. 1961 yılında eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile kurmuş oldukları Naşit tiyatrosu dağıldıktan sonra ise 1963 ve 1975 yılları arasında Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü tiyatrosunda çalıştı.

Tiyatronun yanı sıra başka işlerlede meşgul olan Adile Naşit ''Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri'' gibi müzikallerde çalışmaktaydı başarılı oyuncu bu arada kendinden bahsettirmeye ve beğeni kazanmaya başlamıştı.

1970 yıllarında sinemalarda yoğun olarak rol almaya başlayan Adile Naşit 1976 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncusu seçilmiştir. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncusu ödülünü aldıktan sonra şöhretin kapılarını aralamıştır sonrasında Herkezin bildiği Hababam Sınıfı film serisinde gönüllere taht kuran Adile Naşit sinema hayatında en çok Hababam Sınıfı serisi ve Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki Anne rolleriyle unutulmazlar listesine girmiştir Hafize Anne karakteriyle 7 den 70 e tüm gönülleri feth etmiştir.


Günümüzde halende izleyenleri duygulandırmaya devam etmektedir. 1978 yılında Uluslararası Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı Adile Naşit en çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet'in çektiği filmlerde rol almıştır rol aldığı filmler ise genelde güldürü ve duygusal filmlerdir. 1980 yılında ise TRT'de yayınlanan Uykudan Önce isimli çocuk programıyla Masalcı Teyze olarak anılmaya başlamıştır çocuk programı yapmasının nedeni ise 16 yaşındaki Ahmet isimli tek çocuğunu kaybetmesiydi bu yüzden çocuklara biraz daha düşkünlüğü Uykudan Önce isimli çocuk programında görev almasına neden olrak Masalcı Teyze olarak anılmaktadır. 1985 yılında yılın Annesi seçilmiş oynadığı rollerin genelinde Anne karakterini canlandırması yılın Annesi seçilmesine neden olmuştur. Başarılı oyuncu 57 yaşında bağırsak kanserin'den hayata gözlerini yummuştur.

11 Aralık 1987 yılında vefat eden başarılı oyuncu oğlu ve kocasının yanına Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir. Evet onu özlesekde dünyanın düzeni bu şekil kurulmuştur sırası gelen bu dünyadan göçecektir Adile Naşit gönüllere taht kuran nadir oyunculardan birisidir filmleri halen beğeniyle izlenmektedir. Kısaca sizlere Adile Naşit'in hayatını anlatmaya çalıştık umarım beğenmişsinizdir.

Yorumlar

  1. adile naşiti çok seviyorum nur içinde yatsın bu bilgi için teşekkürler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder