VEJETERYANLIK NEDİR? VEJETERYAN BESLENME ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kısaca, et yememek olarak ifade edilen ve yedi farklı gurupta değerlendirilen yemek yeme ve beslenme şeklidir. Bu şekilde hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyip beslenmelerini sadece bitkisel gıdalarla yapan kişilere de vejeteryan denmektedir.

Bu konu üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Ve bu yapılan araştırmalar sonucunda bilinenin aksine et yemeyip fakat et yerine besin değerini karşılamak için diğer gıdalarla beslenen kişilerin daha sağlıklı ve bedensel olarak daha güçlü olduğu savunulmaktadır. Hatta sadece ülkemizde değil dünya üzerindeki vejeteryanlar yapılan organizasyonlarda hayvansal gıdaların insan sağlığına çok daha yaralı olduğunu ve et yemeyerek daha sağlıklı olacaklarını savunmaktadırlar.
VEJETERYANLIK NEDİR? VEJETERYAN BESLENME ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Bu görüşün doğruluğu açıkcası tam olarak kanıtlanmış değildir.Fakat bununla birlikte sadece bitklerle beslenen hayvaların daha uzun süre yaşadığı kanıtlanmış bir gerçektir.

Vitamin, tuz ve karbonhidrat anlamında bitkiler oldukça güçlü besin kaynaklarıdır. İçlerinde neredeyse bütün gıda maddelerini taşımaktadırlar.Özellikle tahıllar fazlasıyla değerli proteinler içermektedirler. Bu nedenle kurubaklagillerden ve tahıllardan oluşan bu şekilde hazırlanmış yemekler vücudumuzun gereksimini karşıyalacak tüm besin değerlerine sahiptir.Ve tüm ihtiyaçlarımıza cevap verirler.

Vejeteryanlar için ilk akla gelen besin soya fasulyesidir. Soya fasulyesi ile çok fazla yemek çeşidi olmasada güçlü bir besin kaynağı olduğu için sofralarda yerini almaktadır. Özellikle soyadan yapılan tofu peynirinin besin değeri çok yüksektir. Bu nedenle de vejeteryan’ların çok tercih ettiği bir besindir. Bunun dışında da vejetaryenler için oldukça lezzetli yemekler vardır. Bunun aksini düşünenler kesinlikle yanılıyorlar.

Gelelim Vejeteryan beslenme çeşitlerine,

-    Lakto-Ovo vejeteryanlar: Süt ve yumurta beslenmelerinde yer alır.Fakat et yemezler.

-    Ovo vejeteryanlar: Balık ,süt ve et  ürünlerini tüketmezler. Yumurta yerler.

-    Veganlar: Hayvansal hiçbir gıdayı hayatlarına sokmayıp beslenmelerini sadece tahıl, sebze veya meyve türü besinlerle  yaparlar.

-    Yarı vejeteryanlar: Sadece  kırmızı et yemeyip diğer hayvansal gıdaları ve beyaz eti tüketirler.

-    Lakto vejeteryanlar: Süt ve süt ürünlerini beslenmelerine soksalarda et, balık ve yumurtayı kesinlikle tüketmezler.

-    Pesko vejeteryanlar: Süt ürünleri,yumurta ve balık beslenme alışkanlıklarında yer etsede tavuk ve et yemezler.

-    Fruiyarianlar: Sadece meyve ile beslenmektedirler.

Sağlık açısından yayarları su götürmez bir gerçek olan bitki yağları vejeteryan beslenmesinde çok önemlidir. Zaten hayvansal yağların zararları günümüzde bilinen bir gerçektir. Ayrıca vejeteryan olan kişiler de şişmanlık, bağırsak tembelliği ve hazımsızlık kolay kolay yaşanabilen bir durum değildir.

Yorumlar