SOLAK İNSANLAR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Dünyadaki çoğu insan sağ elini ve sağ ayağını kullanır. Bu oran %90'a kadar çıkmaktadır. Anlayacağınız üzere dünyadaki insanların sadece %10'luk bir kısmı sol ellerini kullanmaktadırlar. %10'luk bu oran güç geçtikçe azalma göstermektedir. Bunun nedenleri arasında batıl inançlar, yanlış düşünceler ve çocukların sağ elini kullanmaları adına baskı yapan ebeveynleri gösterilebilir. Peki solak insanlar ve özellikleri nelerdir, isterseniz hep birlikte bu sorunun cevabını arayalım.
SOLAK İNSANLAR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Yapılan araştırmalara göre solak olan insanlar sağlak olan insanlara oranla 9 yıl daha az yaşamaktadır. Solaklık özelliği genetik olmakla birlikte sonradan da geliştirilme gösterebilir. Buradan anlayacağınız gibi, anne ya da baba solak ise çocuğun solak olma ihtimali çok yüksektir.

Yine yapılan araştırmalara ve elde edilen sonuçlara göre bebekler doğum esnasında gerekli olan oksijeni alamayıp solak olabiliyorlarmış. Aslında solak olmak yetenek ve üstün meziyetler açısından pek de fena sayılmaz zira solaklar spor, sanat gibi alanlarda üstün becerilere sahiptir. Bunun nedeni ise, sağlak insanlar sadece beynin sağ lobunu kullanırken solak olan insanlar beynin her iki lobunu kullanabilmektedirler.

Solaklar spor ve sanat alanında çok başarılıdırlar. Ancak yapılan son araştırmalara göre solak insanlar sağlak insanlardan daha az ömre sahip olabiliyor. Solak olmak patolojik bir hastalık gibi görülüyor. Bunun nedeni ise, anne karnında bebeğin zarar görerek solak olabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda solak insanlar sağlak insanlara göre hastalıklara daha açık bir bünyeye sahiptirler.

Bu hastalıklardan daha fazla zarar görebilirler. Anne ve babalar çocuklarının sağ elini kullanmaları adına ısrar ve baskı yapmaktadır. Bazı uzmanlar da sağ elin kullanımının daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Bu düşüncelerini ise, piyasada bulunan ve üretilen çoğu ürünün sağlak insalara göre üretilmesini kaynak olarak gösteriyorlar. Sağlaklara göre üretilen bu ürünler solakları zor durumlarda bırakabiliyor.

Solaklar yaralanma ve kaza geçirme riskine daha fazla sahiptir. Bunun nedeni ise, araba, makine gibi gündelik yaşamda kullanılan ve ciddi sorunlara yol açabilen aletlerin sağlak insanlara göre üretilmesidir. Sağ ellerinin pratik olmaması nedeniyle solak insanlar kaza riskine daha fazla açıktır. Aynı zamanda solaklar daha çabuk sinirlenebiliyor, saldırgan olabiliyor ve otizm gibi hastalıklara sahip olabiliyorlar. Şizofren gibi nörolojik olan hastalıklara diğer insanlardan daha çabuk yakalanabiliyorlar. Şeker hastalığı, bağırsak hastalığı gibi hastalıkların büyük bir bölümü solak insanlarda görülmektedir. Aynı zamanda iç organların orantısız olması solak olmaya neden olabiliyor.

Solak olan insanlar hastalıklara daha fazla açık olduğu için ya çok fazla yaşayamazlar ya da bu hastalıklar ile uzun süre yaşarlar.

Yorumlar

  1. Sağolun yani içimi ferahlattınız, bende bir solağım ama nedir bu tuhaf söylemler bree hadi :((

    YanıtlaSil

Yorum Gönder