HULİSİ BEHÇET KİMDİR? HAYATI KISACA ÖZET?

Prof. Doktor Hulusi BEHÇET, 20 Şubat 1989 yılında İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. Çok erken yaşta annesini kaybetmesi nedeniyle büyükannesi tarafından büyütülmüş ve çok zor bir çocukluk dönemi olmuştur.

Hulusi Behçet babasının işi nedeniyle o zaman Osmanlı imparatorluğu topraklarında bulunan Şam’da eğitim hayatına başlamıştır. Şam’da başlayan eğitim hayatı o dönemde Gülhane dışında Tıp eğitimi verilmediğinden Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tamamlamıştır. Fransızca, Latince ve Almanca dillerini öğrenmiş ve bu dilleri de ana dili gibi kullanmış ve bu sebeple de ileri süreçlerde Avrupa ülkelerinde konferanslar vermiştir. Hatta yeni kuşaklara yardımcı olmak adına çok fazla makaleyi Türkçeye çevirmiştir.
HULİSİ BEHÇET KİMDİR? HAYATI KISACA ÖZET?
Verdiği seminerlerden ve araştırmalardan ötürü çok fazla yurt dışında bulunan Hulusi BEHÇET için Ünlü Alman patolojicisi Prof. onun için : " Behçet dünya çapında ünlü bir bilim insanı ama Türkiye'de değil. " demiş ve eklemiştir: " o her zaman yurtdışında buluşlarını tanıtıyor; bunun için onu Türkiye'de bulamıyorsunuz. "

Hulusi BEHÇET, Tıp öğrenimini 1910 senesinde tamamlamış ve 1914 Temmuz'una kadar Gülhane Dermatoloji Kliniğinde asistan olarak çalışmıştır. Daha sonra Kırklareli Askeri Hastanesi başhekim muavinliğine tayin edilmiştir. 1918 yılına kadar da Edirne Askeri Hastanesinde dermatoloji bölümünde uzman doktor olarak çalışmış daha sonra Budapeşte'de, Berlin'de Charité Hastanesinde çalışmış ve 1919'da  oradan ayrılıp ülkeye geri dönmüştür.

1923 yılında  meşhur bir diplomatın kızı olan Refika DAVAZ ile evlenmiştir. Bu evliliklerinden bir kızı olmuştur. Hulusi Behçet 1933 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniği’ni kurdu ve profesör oldu. 1939 yılında ise İstanbul tıp fakültesinin deri hastalıkları bölümünden Ordinaryüs Profesör unvanını aldı.

Yaşamı boyunca şark çıbanı, arpa uyuzu, ham incir dermatiti ve mantar hastalıkları  gibi çeşitli dermatoloji konularını incelemiştir. Ve bu konularla ilgili yurt içinde ve yurt dışında sayısız makale yayımlamıştır. Ancak onun hem ülkesin’ de hem de dünya çapında geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan asıl çalışması kendi ismiyle anılan “Behçet hastalığı veya Behçet sendromunu “ tanımlamasıydı.

Tüm dünyaya tanıttığı Behçet Hastalığı sayesinde tanınan Hulusi Behçet, bunun dışında 196 kalıcı eser bıraktı. Söz konusu eserlerin içinde en önemlileri,

-    Frengi Dersleri”(1936)
-    Klinik ve Pratikte Frengi Teşhisi ve Benzeri Deri Hastalıkları(1940)

Bu eserlerin dışında 1924 yılında Türkiye'deki "Turkish Archives of Dermatology and Syphilology" adında ilk Dermato-Veneroloji dergisinin sorumluluğunu da üstlenmiştir. Hulusi BEHÇET yaptığı tüm bu çalışmalarla kendi çağına hatta günümüze damgasını vuran Türk bilim adamı,  1948 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Yorumlar

  1. güzel olmuş sadece çok kısa olmuş biraz daha çabalarsan iyi iş başarırsın :)

    YanıtlaSil
  2. HULUSİ BEHÇET 1889 da doğdu

    YanıtlaSil

Yorum Gönder