HESAP MAKİNESİNİN İCADI VE GELİŞİMİ KISACA

Günlük hayatta özelliklede iş ortamlarında çok işe yarayan hesap makinesi günümüzde çok küçük boyutlarda tasarlansada ilk icat edildiğinde kocaman bir makine olduğunu biliyormuydunuz?. Öncelikle yazımın başında şunu belirtmek isterimki kesinlikle öğrencilerin matematik dersleri için hesap makinesini kullanmamaları gerektiğini belirteyim çünkü öğrenciler matematik işlemlerini zihinleri ile yapmalıdırki okul hayatında başarılı birer öğrenci ve gelecek hayatta bu başarıyı taçlandırsınlar. Evet buluşundan bu yana evrim geçiren hesap makinesinin mucidi kimdir? sizlere kısaca açıklayacağım.
HESAP MAKİNESİNİN İCADI VE GELİŞİMİ KISACA

Hesap makinesini kim icat etmiştir?

Bildiğiniz gibi çarpma, toplama, bölme ve çıkarma işlemlerini hesap makinesi sayesinde hızlı ve kolayca yapmaktayız. Bu kadar faydalı bir icadın ilk temelini atan kişinin adı ''İskoçyalı John Napier'' dir. Evet İskoçyalı John Napier çarpma, toplama, bölme ve çıkarma gibi matematiksel işlemlerin arasında bağlantılar kurmuştur ve mekanik hesap yapma makinelerinin temeli atılmıştır.

Blaise Pascal'ın hesap makinesini icat eden kişi olduğu bilinmekteydi fakat Wilhelm Schickard'ın Blaise Pascal'dan 18 yıl önce hesap yapabilen bir tür saat ürettiği anlaşılmış. Blaise Pascal' da hesap makinesi icat etmişti fakat Wilhelm Schickard'ın icadı daha gelişmiş ayrıcada Blaise Pascal'ın kinden daha özellikli olduğu anlaşılmıştır.

1957 yılında ortaya çıkan belgeler Schickard'ın hesap makinesini ilk bulan kişi olduğu kanıtlanmış ve tarihe hesap makinesinin ilk mucidi olarak adını yazdırmıştır.

Gelelim hesap makinesinin tarihsel gelişimine 1820 yılında ilk ticari hesap makinesini üreten kişi Charles Xavier Thomas'dır. Charles Xavier Thomas'ın üretmiş olduğu makinelerde toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi dört işlemin yanı sıra karekök alma işlemi de yapılmaktaydı ismide Aritmometre olarak verilmiştir. Eskidem Mekanik sistem ile çalışan hesap makineleri günümüzde mikroişlemci sistemi ile çalışmaktadır.

Elektronik hesap makineleri Jack Kilby tarafından mikroişlemci sistemi kullanılarak piyasada yerini almıştır. Jack Kilby 1967 yılında portatif hesap makinesini tanıtmıştır aradan 3 yıl geçtikten sonra ise Canon firması ile birlikte Pocketronici'yi piyasaya sürmüşlerdir. İngiltere’de 1972 yılında Clive Sinclair, Sinclair Executive küçük ve yeni hesap makinesi üretilmiştir bunlar Pocketronic'ten de küçüktür. Aralarındaki fark ise Pocketronic yapılan işlemleri ısıya duyarlı kağıda yansıtarak göstermekteydi, Sinclair Executive ise işlemleri ekranda göstermesiydi.

Günümüzde mekanik hesap makinelerinin yerini mikroişlemci sistemi ile çalışan elektronik hesap makineleri almıştır. Genelde kullanılanlar ise ışık enerjisiyle çalışan makinelerdir.

Yorumlar