KÖPEK BALIKLARI HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Bir çoğumuzun o meşhur Jaws filmi ile tanıdığımız ve hepsinin saldırgan olduğuna inandığımız köpekbalıkları gerçekte nasıl hayvanlar hiç merak ettiniz mi. Ya da onlara neden köpek balığı deniyor. Gelin bu soruların hepsinin yanıtını birlikte bulalım.
KÖPEK BALIKLARI HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Köpek balıkları hakkında bilinmeyenler

     Köpek balıkları dünyamızda dinozorlardan bile daha uzun süre önce yaşamaya başlamışlardır. Toplamda tam 400 milyon yıldan beri yaşamlarını devam etmektedirler.

     Dünyadaki ilk köpek balığı saldırısı M.Ö.400 yıllarda yaşadığı düşünülen Herodot tarafından kayıt altına alınmıştır.

     Köpekbalıklarının vücutlarında dünyanın manyetik alanını pusula olarak kullanılabilecek özelliğe sahip bir organ olduğunu biliyor muydunuz?

     İlk olarak köpekbalığı ismi 1500’li yıllarda İngiliz balıkçılar tarafından kullanılmıştır.

     Köpek balıkları nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte denizde olan her iki cinsten erkek olanına daha fazla saldırmışlardır. Köpek balıkları tarafından öldürülen veya yaralanan kişilerde erkeklerin sayısı daha fazladır.

     Bugün köpekbalıklarından daha çok korkulmasına rağmen arı tarafından sokularak ölen insan sayısı çok daha fazladır. Dünya’da yılda sadece ortalama 30 insan köpekbalığı saldırısından ölmektedir.

     Bazı solumon adalarında yüzyıllardır ölen insanların ruhlarının köpekbalıklarında yaşadığına inanılmaktadır. Köpekbalıklarının bu yüzden bölgeyi terk etmedikleri savunulur.

     Yine 19.yy kadar Güney Pasifik adalarında köpekbalıkları tanrısallaştırılmış ve zaman zaman kurban ayinleri düzenlenmiştir.

     Köpekbalıklarının her gördüklerini merak edip yutmak gibi bir özellikleri vardır.
Köpekbalıklarının midelerinden torpilden tutunda ayakkabıya, şişeye sandalyeye kadar pek çok şey bulunmuştur.

     Dünyada bilinen 400’den fazla köpekbalığı türü olmasına karşın bunların sadece otuz kadarının saldırgan olduğunu düşünebiliyor musunuz.

     Dünya üzerinde en sıra dışı ve en nadir olarak görülen köpekbalığı Megachasma pelagios olarak bilinen türüdür.

     Köpekbalıklarının en büyük organları karaciğerleridir. Bir köpekbalığının ağırlığının %25 ‘ini karaciğerleri oluşturmaktadır.

     Dünya üzerinde en fazla köpekbalığı saldırısı Kuzey Amerika, Avustralya ve Güney Afrika’da görülmektedir.

     Dünyanın en küçük köpekbalıkları fenerli cüce köpekbalıkları olarak adlandırılan türüdür. Bu tür en fazla 22 cm olabilmektedir. En büyük köpekbalığı ise 15 metre kadar olabilen beyaz köpek balıklarıdır.

     Köpekbalıklarının vücutlarında bir tek kemik bile yoktur.

     En çok yaşayan köpekbalığı cinsi 100 yaşına kadar yaşayan Dogfish köpekbalığı türüdür.
Dünyada her öldürülen insan için 2 milyondan fazla köpekbalığı öldürülmüştür. Köpekbalıkları ile yapılan filmlerden dolayı bu ava maruz kalan köpekbalıklarının öldürülmesi bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Yorumlar