FENER BALIĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Fener balığı; sıcak ve ılık denizlerin diplerinde yaşayan bir balıktır. Fiziksel görüntüsü oldukça çirkin olduğu için ilk etapta kendinden tiksindirse de etinin lezzeti sayesinde sofralarda yer bulmayı başarmıştır.
FENER BALIĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Fener balığının vücudunda çok fazla ışık saçan organ bulunmaktadır. Birçok türü olan balığın genel olarak Myctophidae ve Lophiidae adlı iki grupta incelenmektedir. Tropikal iklime sahip denizlerde ve genel anlamda karanlık deniz diplerinde 1000 ile 4000 metre arasında derinliklerde yaşarlar.

Vücutları üsten basık yassı bir haldedir.Görünüş olarak oldukça ürkütücüdürler. Oldukça büyük bir ağız yapıları vardır. Kafa yapıları da oldukça büyük olan fener balıklarının kafaları neredeyse vücutlarının tamamını kaplamaktadır.

Dış kısımları diğer balıkların aksine pulsuz ve çok kaygandır. Deniz diplerinde bulunan çamurun içine gömülerek avını bekler. Hareketsiz kalıp yatarak büyük ağız yapıları ve keskin dişleri sayesinde kendi boyutlarındaki avları bile yakalayabilirler.

Fiziksel olarak esnek bir yapıya sahip olan fener balığının dişleri özellikle büyük olan avlarını yutma esnasında arkaya doğru arkaya doğru yatarak avı daha kolay yutulmasını sağlarlar.Yutma işleminin bitmesiyle birlikte tekrar eski hallerine geri dönerler. Çengel yapısında ve kıvrık olan dişleri sayesinde avlarını bir kez yakaladıktan sonra avlarını kaçırmaları mümkün değildir. Kafalarının üstünde bulunan olta işlevi gören av düzenleri sayesinde oldukça başarılı avlar gerçekleştirmektedirler.

Başlarının üstünde bulunan av düzeneklerinin ucunda bulunan ışıkları denizin dibinde yakarak karşılarına çıkan avları için cezbedici bir etki yaratarak daha kolay yakalamalarını sağlarlar. Bu özelliği yüzünden bu balık türüne fener balığı adı verilmiştir.

Fener balıkları genel olarak 20 cm ile 180 cm arasında değişen ölçülerde çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın görülen cinsi altmış ile yetmiş arasında olanlar bulunmaktadır. Ve ülkemizde bulunan bu cinsleri yaklaşık olarak 5-6 kilogram civarındadır. Deniz diplerinde yaşayan fener balıklarının erkekleri dişilerinden daha küçüktürler. Ve ömürlerini dişilerin sırtında asalak gibi yaşayarak geçirirler. Dişi fener balıkları tek seferde bir milyon kadar yumurta bırakırlar. Bu yumurtaları uzun sümüksü tüpler içinde bırakmaktadırlar.

Fener balığı rahatsız edici, ürkütücü ve çirkin görüntüleri nedeniyle balık tezgâhlarında yerlerini almadan önce balıkçılar tarafından ilk olarak derileri yüzülür ve tezgâha o şekilde koyarlar. Bu şekilde alıcılarına daha iyi görünmeleri sağlanır.

Yorumlar