DE QUERVAİN TİROİDİTİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?

De quervain tiroiditi, virüs olarak tanımlanan mikropların sebep olduğu bir tiroid bezi iltihabı hastalığıdır. Kabakulak hastalığına sebep olan virüslerde bunlardan oluşur. Tabi, hastalığa onların dışında birçok virüs sebep olabilmektedir. Pratik olarak virüsü belirlemeye yönelik test ne yazıkki yapılamamaktadır. Kişinin eğer o virise karşı olan direnci düşerse bu hastalığın çıkmasına neden olabilir. Virüs mikrobiktir fakat bulaşıcı değildir.
DE QUERVAİN TİROİDİTİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalığın belirtileri

De quervain tiroiditi genel olarak kişide bir anda başlar. İlk başta kişinin boyun bölgesinin ön tarafında şiddetli bir ağrı baş gösterir. Ardından ağrı boynun yan taraflarına, çeneye, çene köküne ve göğsün üst bölümüne doğru yayılmaya başlar. Bu ağrıyla birlikte kişi boynunu hareket ettirmekde zorlanır. Heleki tiroidlerin olduğu bölgeye dokunulduğunda ağrının acısı daha da artar. Ama bazı kişilerde ağrı çok şiddetli olmayabilir.

Bu ağrılarla birlikte hastalarda ciddi bir halsizlik,vücüu kırıklığı ve yorgunluğu baş gösterir. Bu belirtileri iştahsızlık ve ateş takip eder. Ve kişi gögüs çarpıntından şikayet eder.

Hastalığın tanısı ve tedavisi

Yukarıda saydığım şikayetler üstüne doktora giden kişilerde ilk muayenede troid bezinin çok sertleştiği görülür. Bunun üzerine yapılan tetkitlerde hasta kişinin sedimentasyon’un çok yükseldiği görülür.Bu aşırı yükseklik ilk başta korkutuıcu olsada tedavi süreciyle düşmeye başlar.

Yapılan ölçümlerin en başında tiroidin aşırı çalışması hipertiroidiye bağlansada 4-6 hafta arasında asıl sorunun tiroid yetmezliğinden kaynaklandığı tespit edilir. 4-8 hadta içinde ise tiroid normal çalışmasına dönemeye başlar.Hastalığın tanısında  Sintigrafi ciddi önem taşır. Ve hasta iyileştikçe tiroidin görüntüsü normale dönmeye başlar.

De quervain tiroiditi hastalığında kortizon tedavisi çok büyük yer kaplar. Kortizon iki ay boyunca hastaya azalan dozlarda verilmeye devam eder. Bununla birlikte hastlığın çok ilerlememiş olduğu kişilerde iltihap sökücü ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu tedavilerin ardından bazı kişiler hastalıktan tamamen kurtulsalarada çoğunda kalıcı bir tiroid yetmezliği sorunu ortaya çıkar. Fakat bu durum ömür boyu tiroid hormonu kullanımı dışında bir sorun oluşturmaz. Son olarak belirtmede fayda var her hastalıkta olduğu gibi De quervain tiroiditi hastalığındada erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden yukarıda saydığımız belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız doktora gidip muayene olmak tedavi süreci açısından çok önemlidir. Sağlıklı günler.

Yorumlar