D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ DEPRESYONU TETİKLERMİ?

D vitamini eksikliği , yapılan araştırmalar sonucu depresyon olasılığının artmasına zemin oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır.Konunun uzmanı tarafından yapılan bu araştırmalardan çıkan durum deprosyon tedavisi hakkında ilgili kişilere yol gösterici olmuştur.

Özellikle ne yaparsa yapsın depresyon etkilerini bir türlü üzerinden atamayanlar ve yaz aylarına oranla kış aylarında kendilerini daha yorgun ve halsiz olup kendini daha mutsuz hisseden kişilerin büyük çoğunluğunda D vitamini eksikliğine rastlanmaktadır.Bu nedenle bu kişilere uygulanan d vitamini takviyesi ile bu sıkıntılarından kurtulabilirler.
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ DEPRESYONU TETİKLERMİ?
D vitamini eksikliği depresyon dışında birçok hastalığa neden olduğu zaten bilinmekteydi. Amerika ‘ da yapılan geniş çaplı bir deneysel araştırmalar sonucu psikolojik hastalıkların temelinde d vitamini eksikliğinin var olduğu ortaya çıkmıştır. Ve eğer bu vitamin eksikliği giderilmezse bunu sonucunda daha ciddi rahatsızlıklara sebep olmakta ve daha ciddi psikolojik hastalıklara yol açmaktadır. Kişiler sıkıntılı süreçlerinde dengesiz beslenip vücutları için gerekli olan besinleri tüketmeyip , yeterli oranda mineral almıyorlarsa psikolojik anlamda oluşan sorunlar kendilerini daha fazla göstererek kişinin başa çıkmasını zorlaştırmaktadır.

Depresyon teşhisi konulmuş olan kişilerin kan değerlerinde %14 oranında D vitamini eksikliği görülmüş ve bu eksiklik ortadan kalktığında kişide ciddi olumlu gelişmeler görülmüştür. Şizofren hastalığını ve beyin gelişiminide olumsuz etkilediği bilinen etkileri arasındadır.

Maddi ve manevi problemler, yoğun iş temposu, bunun getirdiği stres  depresyonu tetikleyen en büyük nedenler arasında yer almaktadır. Kişi depresyona  yakalandığında kendine zarar verebilecek noktaya bile gelebilmektedir.Hatta bu durumun etkisiyle sosyal yaşamdan hatta aile ortamından bile uzaklaşabilmektedir. Bu olumsuz sebeplerin kaynağı ilk olarak D vitamini eksikliği gösterilmektedir. Depresyondaki kişi kendini sürekli yorgun ve bitkin hisseder, sürekli uyumak ve dinlenmek ister, bu durum dışarıdaki hayattan gitgide soyutlanmasına ve psikolojik rahatsızlıkların görülmesine neden olur.

Hareket eksikliğine sebebiyet veren  depresyon, vücudun ihtiyacı olan minerallerin eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Daha çok kış aylarında kendini gösteren depresyon,uyku bozukluğu, ölüm korkusu ve iştah kaybı gibi işaretler göstermektedir.Bu olumsuzluklar kişinin yemek yeme alışkanlığını engelleyerek kişinin vücudu için gerek duyduğu vitamini alamayarak hastalığın daha da artış göstermesine sebep olmaktadır. Doktorlar depresyon tedavisinde ilk olarak hastanın balık, meyve gibi besin değeri  yüksek olan yiyecekleri tüketmelerini ve güneşli havalarda dışarı çıkmalarını tembihlerler.

Böylece vücudun vitamin eksikliği tamamlanarak, kişinin buhrana düşmesine neden olan durumunun araştırmasına başlayarak, rahatsızlığı çok kısa sürede çözüme ulaştırmışlardır. Bu sayede depresyonun en etkili ilacının D vitamini olduğunu bu şekilde ispat etmişlerdir.

Yorumlar