Boa yılanı özellikleri ve Boa yılanları hakkında bilgiler

Vahşi doğanın kuşkusuz en tehlikeli hayvanlarından birisi de boa yılanlarıdır. Her ne kadar zehirsiz olsalarda avlarını yakalamada oldukca ustadırlar. Çoğu yılan türü avını zehirleyerek yakalar boa yılanı ise güçlü yapısı ile avını boğarak yakalar bu yüzdende adı boa yılanı olarak anılmaktadır.
Boa yılanı özellikleri
Özellikle tropik yağmur ormanlarında yaşayan bu yılanlar Güney Amerika, Hindistan, Afrika ve Antiller de sıklıkla görülebilir. Avını seçerken genelde memeli türleri tercih etmesi onları kolayca ezerek çiğnemeden yutması ilginç olsada bu canlıların hayatta kalması için oldukca önemlidir.

Kafa yapıları üçgen ve yassı bir yapıya sahip ayrıca kafa yapısı ince vücudu kalın bir yılan türüdür.

Boa yılanı nerde yaşar  ve özellikleri nelerdir

Tropik ormanlarda Güney Amerika, Hindistan, Afrika ve Antiller gibi ülkelerdeki yağmur ormanlarında yaşarlar. Boa yılanlarının özellikleri oldukca ilginçtir büyük yılan türlerinden olduğu için korku veren bir yapısı vardır. Ağzı esnek olan bu hayvanın üst ve alt çenesinde dişler mevcuttur.

Boyları 3 ile 6 metre arasında değişmektedir. Kalın bir gövdeye sahip olan boa yılanları
piton ve anakonda yılanları kadar büyük değildir piton ve anakonda yılanlarından sonra boa yılanları gelir. Derisi pullu bir yapıya ve sırt kısmında kalın çizgiler koyu kahve şeklinde büyük renkli koyu karo bulunmaktadır. 

Farklı türlere sahip bu yılanların yaşam şekilleri türlerine göre değişmektedir büyük türleri ağaçlarda, küçük türleri ise topark altına yaptığı inlerinde yaşamaktadırlar. Boa yılanının özelliklerinden biriside gece net görmeleridir avlanmalarını genelde gece yaparak avının karanlıkta kaçamayacağını bilmesi avlanmasını kolaylaştırır.

Genelde grup gezerler avını bulmalarına yardımcı sensörleri vardır bunlar dudakları üzerindeki hassas noktaları sayesinde avını hissederek avlanırlar. Üreme zamanı bir boa yılanı bir kerede 42 yavru yaptığı görülmüş ayrıca diğer yılanlar gibi yumurtalayar değil yumurtası anne karnında taçlayarak yavrularını doğurmaktalar.

Boa yılanları her ne kadar korkutucu gelsede biz insanlara onlar doğanın bir parçasıdır. Doğada yaşayan tüm canlılar yaşamak için avlanırlar lütfen iç bir canlıya zarar vermeyelim.

Yorumlar