VERİ HATASI DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ ÇÖZÜMÜ

Günümüzde bilgisayarlar artık yediden yetmişe herkes için vazgeçilmez bir makinedir. Evimizden tutunda işyerlerimize, okullarımıza yani kısacası yaşamımızın her alanında artık bilgisayarlara ihtiyaç duymaktayız. Özellikle iş amaçlı kullandığımız bilgisayarlarımız resmen elimiz ayağımız konumundadır. Bu nedenle bilgisayarınızda olan teknik sorunlar ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Bugünki yazımızda bu sorunlardan biri olan veri hatası başka bir deyişle döngüsel artıklık denetim hatasından bahsedeceğiz.
VERİ HATASI DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ ÇÖZÜMÜ

Veri hatası döngüsel artıklık denetimi

Veri hatası veya döngüsel artıklık denetimi hatası sabit disk üzerinde oluşan dosya sistemi veya fiziksel kusurlardan  kaynaklanmaktadır.Bu hatayı düzeltmeden önce ilk başta bilgisayarınızda yedekleme yapmanız dosyaları kaybetmemek için gereklidir.
Fakat yedekleme işlemini yapmadan önce öncelikle sabitdiski hata kontrolünden  geçirmek bilgilerin korunması için iyi olacaktır. Sabitdisk üstünde dosya sisteminden kaynaklanan hataların onarılması için bir disk taraması yapabilirsiniz.

Aşağıdaki işlemi Komut istemi sayesinde güvenli modda yapabilirsiniz. Veri hatası (döngüsel artıklık denetimi) hatasını gidermek için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmalısınız.

1.    İlk olarak “Başlat” seçeneğini tıklayın.

2.    Çalıştıra gelin  ve CMD yazıp enter tuşuna basın.

3.    Ekranda komut istemi açılacaktır. Açılan komut isteminde aşağıda yazdığımız  komutu uygulayın.

     chdsk C:/f/r

4.    Chkdsk C sürücüsünü taramaya başlayacaktır. Burada C: sürücüsü hata yaşadığınız sürücünün harfi olmalıdır. Eğer farklı bir sürücüde hata varsa komuta o sürücünün adını yazmalısınız.

5.    Bu işlemi yaptıktan sonra eğer ekranınızda “Birim başka bir işlem tarafından kullanıldığından, Chkdsk çalıştırılamıyor. Sistemin sonraki başlatılmasında bu birimin gözden geçirilmesini zamanlamak ister misiniz? (E/H)  diye sorarsa E tuşuna basın ve bilgisayarı yeniden başlamasını sağlayın. Bu işlemi yaptıktan sonra sabitdisk taraması bilgisayar yeniden açıldığında başlayacaktır.

6.    Chkdsk komutunda kullanılan parametreler şu anlama gelmektedir.

a.    Chkdsk: sabit diski hatalara karşı denetle demektir.
b.    C: taranacak sürücü harfini simgeler.
c.    / r : Bozuk olan kısımların yerini bulup okunabilir bilgiyi kurtarmasını sağlar.

7.    Bilgisayarınızdaki sabitdisk tarama işlemi bitikten sonra yine komut isteminde aşağıda yazdığım komutu yazın ve ardından enter tuşuna basın.

      “ Diskpart “

8.    Çıkan “Diskpart “ ekranında aşağıdaki  komutu yazın ve yine enter tuşuna basın.

      “ Rescan “

9.  Son olarak "DiskPart yapılandırmanızı taramayı tamamladı." mesajından   sonra bilgisayarınızdaki sorun  büyük olasılıkla düzelmiş olmalıdır.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınız normal çalışmaya başladıysa bigisayarınızı virüs ve zararlı yazılımlara karşı tarayıp işlemi sonlandırabilirsiniz.

Yorumlar