Köpek Balıkları Nerede Yaşar Ve Özellikleri Nelerdir?

Köpekbalığı, adını duyan herkesin içinde irkilmeye neden olan bir canlıdır. Etçil bir deniz canlısı oluşu, pek çok filme ve hikayeye konu olmasına ve bu nedenle onun insanlar tarafından korku duyulan bir canavar olarak algılanmasına neden olmuştur.
Köpek Balıkları Nerede Yaşar Ve Özellikleri Nelerdir?
Köpekbalıkları, denizlerden okyanuslara kadar çok geniş bir alanda yaşayan, etçil ve kıkırdak iskeletli bir balıktır. 400’den fazla türü olan köpekbalıkları tatlı suda yaşayan türlere de sahiptir. Genel olarak küçük balıklar, ahtapot, deniz kaplumbağası ve fok balıkları ile beslenirler.

Köpekbalıklarının Özellikleri

Köpekbalıkları, denizlerin ve okyanusların çöpçüleridir. Çeşitli türde balıkları ve deniz canlılarını avlamalarının yanında, leşleri de yiyerek ortadan kaldırırlar. Bu sayede deniz ekosisteminin düzenli işleyişinde son derece önemlidirler. Avlanmaları sağlayacak çok gelişmiş özelliklere sahiptirler. Özellikle burunları koku almada inanılmaz başarılıdır.

Kan kokusunu su içerisinde kilometrelerce öteden alabilir. Vücut yapılarında kemik bulunmaz ve tamamen kıkırdaktan oluşan bir iskelet yapısına sahiptir. Bu da onların suda inanılmaz hızlı olmalarına ve avlarına saldırırken manevra yapabilmelerini sağlar. Çok keskin dişlere sahiptir ve kaybettiği her dişinin kısa sürede yenisi yerine gelir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır.

Köpekbalıkları Nerede Yaşar? Köpekbalıkları İnsanlar İçin Tehlikeli Midir?

Köpekbalıkları başta Akdeniz olmak üzere çeşitli denizlerde ve okyanuslarda yaşar. Denizin derinliklerinde yaşarlar. Sığ sularda pek görülmemekle beraber zaman zaman kıyılara yakın oldukları da görülmüştür. Doğaları gereği avcı olan bu balıklar, insanlara nadiren saldırırlar. Özellikle “büyük beyaz” ve “kaplan köpekbalığı” gibi türleri insanlar için oldukça tehlikeli olabilir. Son yıllarda dünya genelinde gerçekleşen köpekbalığı saldırıları genellikle büyük beyaz türünün yaşam alanı olan Avustralya veya Amerika kıyılarında gerçekleşmektedir.

Saldırılarda özellikle sörf tahtasında ve dalgıç kıyafeti giyen kişilerin, denizin altından fok balığı veya deniz kaplumbağasına benzemeleri bu canlının saldırılarının da ana nedenlerden biri olmaktadır. Köpekbalıklarının doğal avlanma alanına girilmediği takdirde bu tür ölümcül olaylar yaşanmaz. Ayrıca son yıllarda köpekbalığı avının çok yüksek seviyede gerçekleşmesi, deniz ekosisteminde çok önemli görevi olan bu canlının sayısında büyük bir azalmaya neden olmaktadır.

Yorumlar