İGLO NEDİR? NASIL YAPILIR?

İglo deyince eminim ki birçoğunuz o ne ki acaba oldunuz. Ama size kutuplar desem, aklınıza büyük olasılıkla hemen Eskimolar gelir, Eskimoları düşününce ise onların yaşadıkları buzdan evler. Gözünüzün önüne o yuvarlak yapılı beyaz evlerin geldiğine eminim işte o beyaz evlere iglo denmektedir. Ve iglolar kutuplar gibi oldukça zorlu kış şartlarında insanların soğuktan donmalarını önleyecek oldukça güvenli yapılardır.
İGLO NEDİR? NASIL YAPILIR?

İglo nasıl yapılır?

İglonun ne olduğu hakkında kafamızda bir yer oluştuğuna göre şimdi gelelim iglo nasıl yapılır sorusunun cevabına. Orta büyüklükte yani içinde iki veya üç kişinin barına bileceği bir iglo yapmak için ilk şart uygun zemini bulmaktır. İglonun zemini sert olmalı ve mümkünse kalın bir kar tabakasının olduğu bir alana yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan iglolar daha güvenli olurlar. Çünkü karla kaplanmış alanlarda üst yüzey yumuşak olsa da mutlaka alt taraf da  sert bir kar tabakası bulunur.  Bu şekilde olan yer kazılıp sert tabakaya ulaşılınca yere bir daire çizilir. Zemin azda olsa eşilerek iglonun zemini için uygun alan oluşturulur.

Zemin ilgili gereken şartlar sağlandıktan sonra diğer kısımları oluşturmak için gerekli olan kar blokları hazırlanmaya başlanır. Kar blokları geniş ve küçük bir yapıda olmaları gerekir. Bu yüzden kar bloklarının sağlam bir yapıda olup kırılmaması için 15 ile 30 cm aralığında olması yeterli olacaktır. Ayrıca bu blokların düz olabilmesi için testere ile hazırlanması gerekmektedir.  Hazırladığımız kar bloklarından geniş olanı yan duvarlar için küçük olanlar ise tepesi için kullanılır.

Yani hazırladığınız geniş blokları daha önceden çizdiğiniz dairenin etrafına güzelce yerleştiriyorsunuz. Testere burada da imdadımıza yetişecek köşe olan yerleri birbirine uygun hale getireceğiz. Ve bu şekilde blokları üst üste dizeceğiz.

Bu blokları dizerken kule biçiminde olması için eğim vermek gerekmektedir. Yine atlanmaması gereken diğer nokta ise kapısının küçük olması gerektiğidir. Unutulmaması gereken diğer noktada iglolar oluşurken zeminde biriken karların tepe açıkken atmak gerektiğidir.

Örme işlemi bittikten sonra buz kalıplarının boş kalan araları karlarla kaplanıp sıvanmalıdır. Bu işlemi ne kadar iyi yaparsanız iglonun sızdırma olasılığı o denli azalmış olur. Sıvama işlemi bittikten sonra kapı kısmını dilediğiniz şekilde düzenleyip igloyu tamamlamış olursunuz.

Biz tabi ki basit şekilde yapılan bir igloyu tarif ettik ettik bugün merakın giderilmesini sağlamak açısından umarım aklınızdaki tüm soruları cevaplamaya yetmiştir.

Yorumlar