FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?

Fibromiyalji, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk ve uyku bozukluğunun çoğu kez bir arada bulunduğu kronik bir ağrı hastalığıdır. Başka bir deyişle Fibromiyalji, başta belirgin ve inatçı kas ağrıları olmak üzere, sabah kalktığımızda   vücutta görülen yorgunluk, tutukluk gibi yakınmalarla seyreden yumuşak bir doku romatizması olarak tanımlanmaktadır.
FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?
Bu hastalığın görüldüğü kişilerin en büyük şikâyeti çok yorgun oldukları ve enerjilerinin kalmadığı tarzındaki yakınmalardır. Doğru teşhis ve tedavi uygulanmadığında hasta bu tür ağrıları sürekli çeker. Bu nedenle de çevresinde hastalık hastası olarak da tabir edilir. Ülkemiz de yapılan çalışmalar 1,3 milyon kayıtlı fibromiyalji hastası olduğunu bununla birlikte kayıtsız da çok fazla hasta olduğunu göstermektedir.

Fibromiyalji belirtileri ve tipik özellikleri

    Çarpıntı
    Tansiyon veya migren baş ağrısı
    Gün boyunca yorgunluk hissi
    Hafıza problemleri, düşünce bozuklukları
    Dinlenemeden uyanmış olma hissi
    Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar,
    Kabız, ishal gibi bağırsak şikâyetleri,
    Ruhsal rahatsızlıklar
    Yeni şeyler öğrenme güçsüzlüğü
    Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
    Hastaların % 30-50’si eklem hipermobilitesine sahiptir.

Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır

Bu hastalıkta her hastanın farklı şekilde ele alınıp kişiye özel bir tedavi programı yapılması gerekmektedir. Ve hasta ile hekim arasındaki ilişkinin iyi olması çok önemlidir. Bu iletişimin iyi olması tedavinin süreci açısından da fayda sağlamaktadır. Bu hastalıktan şikâyetçi olanlar hastalığı geçirmek için psikolojik ilaçlara ve çok fazla ağrı kesicilere başvursalar da bu durum doktorlar tarafından çok önerilmemektedir.

Hastalara daha çok hastalıktan korunma yöntemleri anlatılır. Doktor tarafından hazırlanılan PRP uygulamaları, fizik tedavi ve iyileştirme yöntemleri, egzersiz programları  fibromiyalji tedavisinde çok önemli bir yer tutmaktadır.

PRP yönteminde, sertleşen kas düğümcükleri içine, hastadan alınan kanın işleme tabi tutulup, kandaki trombositlere  verilmesiyle, doku içerisindeki sertleşmeler yok olur ve fibrozitin kaybolmasıyla ağrı ve kas spazmı oluşturan faktörlerinde salınımı durmaktadır. Kas spazmının yok olmasıyla, vücutta kas  spazmına bağlı olarak oluşan belirtiler de yok olmaktadır. Hastalara özgü uygulanan manuel terapi metotlarıyla da mevcut kas uzunluğu arttırılmakta ve sonrasında hastaya özgü verilen egzersizler ve önerilerle fibromiyalji hastalığını hastanın unutması sağlanmaktadır.

Fibromiyalji için kullanılan ilaçlar

Hastalığın tedavisinde kullanılan başlıca üç temel ilaç vardır. Bunlar,

•    Cymbalta,
•    Lyrica,
•    Savelladır.

Bu ilaçlardan Lyrica olan ayrıca zona sinir ve şeker hastalıklarındaki ağrıların geçirilmesinde kullanılan bir ilaçtır. O nedenle Fibromiyalji' den kaynaklı ağrıların belirtilerinde de azalmaya sebep olabilmektedir. Bunun dışında Savella ve Cymbalta ilaçları seratonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri ile sınıflandırılmaktadırlar.

Fibromiyaljinin en tipik belirtisi sabahları ortaya çıkan ağrı, boyun, sırt ve bel ağrılarıdır. Bu ağrılar bir noktada olabileceği gibi farklı bölgelerde de görülebilir. Bu tip ağrı şikâyetleri bu nedenle ihmal edilmemelidir.

Yorumlar